Doğan, Malatya'dan doğmayacak!

Ziya Doğan, 2001-02 sezonunun yedinci haftasında Malatyaspor'un başına geçtiğinde takımın puanı sıfır, atabildiği gol sayısıysa sadece 1'di. Sarı-Kırmızılılar, mevsime Yücel İldiz'le başlamıştı.
Haber: CENGİZ ALPMAN / Arşivi

Ziya Doğan, 2001-02 sezonunun yedinci haftasında Malatyaspor'un başına geçtiğinde takımın puanı sıfır, atabildiği gol sayısıysa sadece 1'di. Sarı-Kırmızılılar, mevsime Yücel İldiz'le başlamıştı. Üçü de dışarıda oynanan karşılaşmalar sonucunda Yücel hocanın talebeleri İstanbulspor, Ankaragücü ve Kocaeli'den yediklere toplam 9 gole, bir sayıcıkla bile olsun cevap verememişti. Teknik patronla, mali patronlar el sıkıştı. Yola Erdoğan Arıca'yla devam kararı alındı. Erdoğan hocayla da işler yoluna girmedi bir türlü. Yozgat'taki 3-0'lık bozgunun ardından İnönü'de Galatasaray'a iki farkla teslim oldular. Tabelada hala ne gol vardı, ne de puan. Denizli'deki 4-1'lik hezimet Arıca'nın sonu olurken ilk sayı da Abdülkadir'den geliyordu.
Son derece perişan durumdaki Malatyaspor'un başına geçecek yeni antrenör bulunamazken Ziya Doğan, 'elbet bulunur kurtaracak vatanın maderini' diye naralanarak kellesini ortaya koydu. Ziya hocayla birlikte kayısı diyarında bereket görüldü. İlk sınavda Rize'yi A. Kadir ve Fazlı Ulusoy'un golleriyle 2-1 geçtiler. Doğan, Malatya'yla, ilk mühim imtihanında Fenerbahçe'ye evinde 3-1 yenilmekten kurtulamadı. Aynı skoru bu kez
İstanbul İnönü'de Beşiktaş karşısında da yaşadı. Gençler deplasmanındaki 2-1'lik zafer ilaç gibi geldi.
Ardından Göztepe ve Trabzon galibiyetleriyle ilk yarının hasılatı 12 puanı buldu. Takımı yedinci dönemeçte ve moralman yerlerde sürünür durumda devralan Ziya hoca, asıl hünerini ikinci yarıda gösterdi. Herkesin 'düşmesi kesin' gözüyle baktığı Malatya, sezonu 13. sırada bitirme başarısını gösterirken Trabzon'u bile altına almıştı. Toplam 40 puanın 28'i ikinci semestrede alınan galibiyetler sonucunda cetvele yansımıştı.
İlk 24 maçıyla takıma, yönetime ve kente kendini kanıtlayarak sevdiren Doğan'ın asıl performansı geçtiğimiz mevsim ve bu sezonun ilk yarısında ortaya çıktı. Doğan, eski takımı Beşiktaş karşısında suskun kalırken evinde Fenerbahçe'yi 2-0 yendi, Galatasaray'la 2-2 beraberliği buldu.
Malatya'yı UEFA'ya taşıdı
İlk devreyi 25 puanla yedinci basamakta bitiren Sarı-Kırmızılılar, sezon sonunda Beşiktaş, Galatasaray, Gençler ve Antep'in ardından beşinci koltuğa kurulmanın keyfini sürüyordu. Biraz eğilip aşağıya baktıklarında başta Fenerbahçe ve Trabzon olmak üzere, kendilerine eskiden gülenlerin alayına nanik yapabilirlerdi ama yapmadılar. Klasmandaki sırasıyla ilk kez UEFA Kupası vizesi alan Malatya, bu büyük serüveni, deneyimsizlik yüzünden kısa kesmek zorunda kaldı.
Ziya hocanın cengaverleri bu sezona Adana deplasmanından 1-0'lık galibiyetle dönerek başladı. İlerleyen haftalarda Samsun'u beşlediler,
Elazığ'ı üçlediler. Trabzon'la Avni Aker'deki golsüz eşitliğin ardından Galatasaray karşısında Olimpiyat'ta 2-2'yi buldular. Son beş haftayı sürekli beraberliklerle geçiren Malatya, ilk yarıyı 27 puanla altıncı sırada kaparken, Gençlerbirliği ve Gaziantep gibi son mevsimlerin iddialı formalarını da geride bıraktı. Doğan'ın, pazar gecesi 2-2'lik Fenerbahçe maçından sonra soyunma odasında oyuncularına istifa ettiğini söylediğinde talebelerinden çoğunun ağlayıp 'Bırakma bizi hocam' diye yalvardıkları dile getirildi. İşler, dışarıdan görüldüğünce, gayet iyi giderken Ziya hoca ne diye birdenbire boşanma kararı aldı!
Söylentilere göre, Doğan, 12. haftada Diyarbakır'daki 2-1'lik yenilginin ardından istifa etmeyi düşündüğünü yönetime bildirmiş. Bunun üzerine, bu kararın uygulanmasının Fenerbahçe maçından sonra gerçekleştirilmesi yönünde anlaşmışlar. Bazı rivayetlere göre de Ziya hoca, bazı yöneticilerin eleştirileri karşısında, idare heyetindekileri daha özgürce davranmalarını sağlamak için çok sevdiği talebelerinden ayrılma kararını almış.
Doğan'ın dün, istifasının gerekçelerini açıklayacağı ileri sürülüyordu. Yine de, aile içinde neler olup bittiyse Ziya hocanın bunları aşikar edeceğini sanmıyorum. Yapısı buna uygun değil. Vıdıvıdıcı olmadı hiç. Kol kırılır, yen içinde kalıcılardandır o.
1961'de Kelkit'te doğdu
Ziya hoca, kendi sayfasında kariyerini şöyle yansıtıyor monitöre: 1961 yılında Gümüşhane Kelkit'te hayata gözlerini açtı. 1975 yılında Beşiktaş alt yapısına geldi. 12 yıl Kara Kartal'da futbol oynadı. Adnan Dinçer, Doğan Andaç, Serpil Hamdi Tüzün, Metin Türel, Dorde Miliç, Ziya Taner, Branko Stankoviç, Milos Milutunoviç gibi ünlü hocalarla çalıştı. Daha sonra sırasıyla; Ankaragücü, Kocaelispor ve Zeytinburnuspor'da top koşturdu. 8 Ağustos 1993'de yine Beşiktaş formasıyla futbola veda etti.
1993-1999 arasında; Kadri Aytaç, Adnan Dinçer, Ali Kemal Denizci, Saffet Susiç, Leo Benhakker, Herbert Neumann gibi hocalarla, antrenör olarak İstanbulspor'da çalıştı. Kendi kanatlarıyla uçtuğu ilk teknik direktörlük sınavını 1999'da Adanaspor'da yaşadı. Son haftalarda aldığı başarılı sonuçlarla, küme düşme potasındaki takımın ligde kalmasını sağlayarak, aynı zamanda teknik adamlık kariyerindeki ilk başarısını gerçekleştirdi.
1999-2000'de İstanbulspor teknik direktörlüğüne geldi. 2000-2001'de Nevio Scala'nın yardımcısı olarak Beşiktaş antrenörlüğü yaptı. 2001 Yılında bir süre, kendi deyimiyle 'hatır için' Konyaspor'u da çalıştıran Doğan, 2001-2002 sezonunun 7. haftasında Malatya'da görev aldı. Teknik lise mezunu olan Ziya Doğan evli ve iki çocuk babasıdır. Lucescu'ya benzer özellikler taşıyan Doğan, kısıtlı malzemeyle ziyafet sofraları kurabilecek denli çok yetenekli bir hoca. Malatya'dan yeni bir Ziya'nın doğması çok zor görünüyor.