Doğuş 'deniz'e açıldı

Bodrum Turgutreis marinasının ihalesini 1997 yılında alıp bir ay sonra inşaata başlamayı planlayan Doğuş Grubu, bürokrasi nedeniyle muradına ancak altı yıl sonra erdi.
Haber: HALE TÜZÜN / Arşivi

BODRUM - Bodrum Turgutreis marinasının ihalesini 1997 yılında alıp bir ay sonra inşaata başlamayı planlayan Doğuş Grubu, bürokrasi nedeniyle muradına ancak altı yıl sonra erdi. 12 bakanlık ve 40 kuruluşun yer aldığı bir bürokrasi zinciri nedeniyle ihalesini aldığı marina inşaatına ancak 2000 yılında başlayabilen Doğuş Grubu, bu yüzden Turizm Grubu Başkanı Filiz Şahenk'in de kişisel çabalarıyla desteklediği Avrupa çapında kurmayı planladığı 'marina zinciri' planlarından da vazgeçmek zorunda kaldı. Turgutreis, Didim, Dalaman, Bodrum ve Antalya olmak üzere beş marinanın ihalesini kazanan grup, ancak Turgutreis'i tamamlayabildi.
Maçka'da butik otel
Kısa vadede Didim'in devreye girebileceğini söyleyen Doğuş Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Altan, "Marina, Türkiye'de bürokratik nedenlerden dolayı rantabl bir yatırım değil. Bu yüzden şimdilik planlarımızı rafa kaldırdık. Bizimle, hatta bizden daha önce ihaleye girip başka marina inşaatlarını üstlenen firmalardan izinlerini alamayanlar var" dedi.
Grubun inşaat alanındaki sinerjisi kullanılarak bu yaz işletmeye açılan, 30 ay gibi kısa bir sürede ve 30 milyon dolara mal olan Turgutreis D-Marina'nın, 550 yat kapasitesine sahip olduğunu ve alışveriş merkezi, yat kulubü, havuzu, restoranı, dinlenme alanlarıyla tam bir yaşam merkezi haline getirildiğini vurgulayan Altan, marinada bir de feribot rıhtımı kurduklarını bu sayede özellikle kış aylarında Yunan adalarından turist çekebileceklerini de aktardı.
Avrupa'daki marinalarda yat bağlama kapasitesinin sonuna gelindiğini bu yüzden de Türkiye'nin büyük potansiyele sahip olduğunu aktaran Doğuş Turizm Grubu Başkan Yardımcısı Doğan Günay, "Akdeniz'de sadece 300 bin yat bağlama kapasitesi bulunuyor. Oysa bu bölgedeki limanlarda 1 milyon yat var ve yılda 50 bin yeni yat pazara dahil oluyor. Yeni kapasite ihtiyacı yatçıların yönünü Türkiye'ye çeviriyor. Şu anda Türkiye'nin bu pastadan aldığı pay yüzde 5 düzeyinde" diye konuştu. Günay, Doğuş Grubu'nun tüm zorluklarına rağmen marina yatırımına önem verdiğini ve üst gelir grubu tüketicilerdeki kurumsal tecrübesini kullanmayı planladığını da anlattı.
Çatısı altında 6 tesis, 4 bin 200 turistik yatak kapasitesi ve 1450 çalışanıyla faaliyet gösteren Doğuş Turizm Grubu, 'butik otel' yatırımına da soyunuyor. Grup, Maçka Palas binasını Hyatt International'la 30 ya da 40 odalı 'butik otel' haline getirecek.