'Doktor koş, Salih nefes alamıyor'

'Doktor koş, Salih nefes alamıyor'
'Doktor koş, Salih nefes alamıyor'
Kuzey İrlanda maçı sonrası soyunma odasında ölümden dönen genç futbolcunun durumuyla ilgili gerçekler ortaya çıkıyor.

Alerjik reaksiyona bağlı ürtikerİN (kurdeşen) önüne geçmek için genç yıldız artık yanından iğne ayırmamalı...

Kuyt: Daha da güçlendik


Vatan Gazetesi'nin haberine göre; Kimse Salih’in alerjik rahatsızlığını bilmiyordu. Torku Konyaspor ile yapılan ligin ilk maçında Salih, alerjik reaksiyona bağlı bir rahatsızlığı ilk kez yaşamıştı ve vücudunda kabarcıklar çıkmıştı.

O gün bu rahatsızlık performansını da etkilemişti. F.Bahçe sağlık heyeti bütün tetkikleri yapmış, bu alerjinin sebepleri araştırılmıştı. Ancak Kuzey İrlanda maçı sonrası Salih ikinci kez alerjik reaksiyon vermişti ve bu sefer ki panik havasının da ötesinde oyuncunun yaşamını direkt olarak ilgilendiriyordu.

Kuzey İrlanda karşılaşması bitimi Salih’in (saha zeminindeki çimin gübresinden şüphe ediliyor) vücudu kaşıntı ve kızarıklıkla başlayan bir tepki verir. Bu tepki duşa girmeye hazırlanan Salih’i o kadar sıkıntıya sokar ki, yanı başındaki takım arkadaşlarının gözü üzerindedir. Salih, nefes alıp vermekte de zorlanmaya başlar. Bir anda futbolcular ne yapacağını bilmez halde bağırmaya başlar: Doktor kooşşşş!

Caner Erkin'e yeni sözleşme


SOĞUKKANLI DOKTOR REFLEKSİ

Milli Takım Doktoru Sarper Çetinkaya bağırışlar üzerine oyuncunun yanına geldiğinde Salih nerdeyse bilincini kaybetmek üzeredir, doktorun ilk bakışta gözüne kızarıklıklar takılır. Vücuttaki ani tepki fark edilmeyecek gibi değildir. Arkadaşlarının ayakta tuttuğu Salih’i yere bile yatırmaya vakit harcanmadan bağırışlar arasında iğne yapılır. Bu iğneyle birlikte önce nefes alışı sonra da kızarıklıları takip edilir. Nefes borusundaki şişlik de iner. Soğukkanlılık ve doktor refleksi Salih’i yaşama bağlar.

Tıp dilinde alerjik reaksiyona bağlı ürtiker (halk arasındaki söylenişiyle kurdeşen) olarak geçen bu durum hiç de yabana atılacak cinsten değil. Mutlak suretle Salih’in bu alerjik tepkisi sebepleriyle araştırılmalı. Öyle ki uzmanlar yanında iğneyle dolaşması gerekiyor uyarısında bulunuyor. Evinde, arabasında, tesislerde.

Fenerbahçe'den Cardozo tepkisi