'Doktor'dan evinde rekor

MotoGP'de İtalya Grand Prix'sinde zafer, ev sahibi Valentino Rossi'nin oldu. 'Doktor' unvanlı İtalyan pilot, bu sezon ikinci kez damalı bayrağı en önde görürken...

SCARPERIA - MotoGP'de İtalya Grand Prix'sinde zafer, ev sahibi Valentino Rossi'nin oldu. 'Doktor' unvanlı İtalyan pilot, bu sezon ikinci kez damalı bayrağı en önde görürken İtalya'da üst üste altıncı kez mutlu sona ulaşarak bir de rekora imza attı. Üçüncü cepten start alan Rossi, bir ara sekizinci sıraya kadar gerilese de yarışı en önde tamamlayarak Avustralyalı pilot Mick Doohan'ın 1993-1998 yılları arasında yine İtalya'da ulaştığı başarıyı tekrarlamış oldu.
Mugello pistindeki yarışta ikinciliği Repsol Honda'dan Dani Pedrosa elde ederken, üçüncü sırada Ducati'den Alex Barros vardı. Şampiyona lideri Casey Stoner ise ilk cepten start aldığı yarışı ancak dördüncü sırada tamamlayabildi. Bu sonucun ardından puanını 115'e yükselten Avustralyalı pilot, ikinci sıradaki Valentino Rossi'nin dokuz puan önünde yer alıyor. 82 puanlı Dani Pedrosa ise bu ikiliyi takip eden isim.
Schumi de tribündeydi
23 turluk yarışı yaklaşık 85 bin kişi takip etti. Bu heyecanı tribünden takip edenler arasında Formula 1'in efsanevi isimlerinden Michael Schumacher, 2007 Alp Disiplini Dünya Kayak Şampiyonu Aksel Lund Svindal da vardı. 125 ve 250cc'de ise zafer İspanyolların oldu. 125cc'de Hector Faubel, 250cc'de ise Alvaro Bautista damalı bayrağı ilk sırada gören pilotlar oldu. Her iki yarışta da pol pozisyonundan start alan pilotlar avantajlarını koruyarak zafere ulaştı. MotoGP'de sezonun yedinci yarışı Katalunya Grand Prix'si gelecek hafta koşulacak. (Spor Servisi)