Dönüşü 'muhteşem' oldu

Dönüşü 'muhteşem' oldu
Dönüşü 'muhteşem' oldu
251 maçlık yenilmezlik ünvanıyla Türkiye rekorunu elinde ulunduran 63 yaşındaki eski milli boksör, Bayan Milli Takımı'nın başında katıldığı ilk organizasyondan 16 madalya ile döndü.

ANKARA (AA) - Macaristan'ın Keszthely kentinde yapılan Avrupa Birliği Yıldız, Genç ve Büyük Bayanlar Şampiyonası'nda, Milli Takım ile birlikte 4 altın, 2 gümüş ve 10 bronz olmak üzere toplam 16 madalya kazanarak, takım halinde ilk sırayı alan Kemal Sonunur, "Ben kadın boksörlerimizi böyle bilmezdim, hepsi de cengaver gibiymiş" dedi. Bir önceki federasyon başkanı Caner Doğaneli döneminde Erkek Milli Takımları ile çalıştığını ancak bir anlaşmazlık yüzünden 10 yıl ara verdiğini anlatan Sonunur, "Şimdiki başkanımız Eyüp Gözgeç bize tekrar değer verdi ve beni bayanların başına getirdi. Herkes bildiği işi yapmalı. Benim bildiğim iş de bu. 16 yaşında başladım boksa, en iyi bildiğim şey boks yapmak" diye konuştu.

"ŞİMDİ BİR DÜNYA ŞAMPİYONU SİMİT SATSA OLAY OLUR"

1972 yılında İtalya'da yapılan Dünya Şampiyonası'nda altın madalya kazandığını anlatan Sonunur, şöyle devam etti:
"Şimdiki gençler çok şanslı. Ben dünya şampiyonu olduktan sonra federasyon başkanının yanına gidip iş istediğimde, 'burası iş bulma kurumu mu?' diyerek beni geri yollamıştı. Birçok iş yaptım, bir süre Ulus'ta simit sattım. Şimdi bir dünya şampiyonu simit satsa olay olur. O imkanlarla üniversite okudum ve polis oldum. Daha sonra komiser yardımcılığı ve emniyet müdürlüğü yaptım. Komiser yardımcılığım döneminde rahmetli Turgut Özal'ın koruması olarak görev yaptım. O dönem Özel Başbakan yardımcısıydı. Rahmetli çok iyi bir insandı." O yıllarda milli sporcuları "İstiklal Marşı ve bayrak aşkı"nın motive ettiğini anlatan Sonunur, "Şimdiki gençleri verilecek altınlar motive ediyor. Ödül tabii ki verilecek ama ben sporun sadece ödül için yapılmasını yadırgıyorum. Milli sporcuların tek geçim kaynağı spor olunca sonuç da böyle oluyor. Doping olayları da çok arttı. Biz et bulamıyorduk yemeğe, doping de neymiş?" şeklinde konuştu.

"GÜNDE SADECE 500-600 KALORİ ALARAK MAÇLARA ÇIKTIK"

Sadece antrenmanlarda bile çok güç harcadıklarını ve çok iyi beslenmeleri gerektiğini vurgulayan Sonunur, o dönemlerde günde sadece 500-600 kalori alarak maçlara çıktıklarını dile getirdi. Şimdiki sporcuların istedikleri yerde kamp yaptıklarını, neredeyse tüm ihtiyaçlarını karşılandığını savunan Kemal Sonunur, "Şimdi ödül yönetmeliği diye bir şey var. İmkanların iyi olmasını eleştirmiyorum ama başarının da ona göre gelmesi gerek. Doping sporcunun katilidir" diye konuştu.

Bayan Milli Takımları ile çalışmaya başladığında, sporcuların performanslarına çok şaşırdığını kaydeden Sonunur, şunları söyledi:
"Ben hep erkeklerle çalıştım. İlk kez bayanlarla çalışıyorum. Ben kadın boksörlerimizi böyle bilmezdim, hepsi de cengaver gibiymiş. Çalışmalarımız çok iyi gidiyor. İyi bir başlangıç yaptık. Önümüzde Gençler Dünya Şampiyonası var. Bulgaristan'da yapılacak ve 10 sıklette katılacağız. Hedefimiz orada da tozu dumana katmak ve en fazla madalyayı alan ülke olmak."