Doping testinde ölümden döndü!

Doping testinde ölümden döndü!
Doping testinde ölümden döndü!
Ürdünlü futbolcu Ahmed Hayel, doping testi öncesi fazla su içmesi nedeniyle Hipotermi geçirdi. Mide bulantısı, kusma ve bilinç kaybı geçiren milli oyuncu, doktorların yoğun çabası sonucu sağlığına kavuştu.

Asya Kupası’nda oynanan Ürdün-Irak karşılaşması sonrası doping testine çağrılan Ürdünlü futbolcu Ahmed Hayel, idrar örneği vermek için içtiği su sonrası hipotermi geçirdi.

37 °C olan normal vücut sıcaklığının, 35 °C'nin altına düşmesi halinde meydana gelen hipotermi genellikle yağmur, rüzgâr, kar veya soğuk suya maruz kalma gibi faktörlerle tetiklenir. Ancak bir futbolcunun yaklaşık 3 litre sudan etkilenmesi tartışmaları da beraberinde getirdi. Futbolcunun içtiği su sonrası yaşadığı mide bulantısı ve kusmaya bağlı olarak yaşadığı bilinç kaybı Ürdün Futbol Federasyonu’nu harekete geçirdi.

ÜRDÜN FUTBOL FEDERASYONU: TEST SAĞLIKSIZ ORTAMDA YAPILDI

Hürriyet 'ten Koray Durkal'ın haberine göre; Ürdün Futbol Federasyonu Genel Sekreteri Fadi Zureikat, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Doping testi sırasında oldukça sağlıksız prosedürler izlendi. Acil tesisleri yeterli olmadığı gibi test odasında sıcaklık oldukça düşüktü. Oyuncumuza bol su içirildi ve ardından kusmaya başladı. Sabahın erken saatlerine kadar oyuncumuzla kalmak zorunda kaldık. Prens Ali Bin El Hüseyin de telefonla arayarak Hayel’in durumunu sürekli kontrol etti” diye konuştu. Ürdün takım doktoru Adel Skirji ise, “Ahmed Hayel, teste çağrılan iki futbolcumuzdan biriydi. Oyun sırasında fazlasıyla sıvı kaybetti ve dinlenmek için biraz zamana ihtiyacı vardı. Yetkililer ona bolca su vermeye başladı ve oyuncumuzun vücut ısısı hızla düştü. Bunun ardından baş dönmesine bağlı kusma da beraberinde geldi” ifadelerini kullandı.

Yaşananların ardından oyuncudan örnek alınamadı ve doping testi iptal edildi.

Not: Hipotermi; vücut sıcaklığının normalin altına düşmesi sonrası meydana gelen rahatsızlık. Bir insanın ısı kaybı başladığında vücudun standart ısı seviyesi düşer. 32-35 derecede bilinç kaybı, daha aşağı düşüşlerde ise ölüm gerçekleşir.