Doping yaptı mı, yapmadı mı?

Doping yaptı mı, yapmadı mı?
Doping yaptı mı, yapmadı mı?
Doping soruşturması altında olan Olimpiyat Şampiyonu Aslı Çakır Alptekin ile ilgili süreç ay sonuna kadar netleşecek.

Radikal.com.tr - Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar, NTV Spor ’da katıldığı programda, biyolojik pasaport uygulaması nedeniyle dava süreci devam eden Aslı Çakır Alptekin ile ilgili nihai kararın, olumlu ya da olumsuz olarak kasım ayı sonuna kadar çıkacağını söyledi.

Bu belge Olimpiyat Şampiyonumuzu kurtaracak


Milli atletin biyolojik pasaportundaki verilerin oluşturulan kurulan tarafından detaylı bir şekilde incelendiğini belirten Çintimar, “Gençlik ve Spor Bakanlığı uhdesinde ve Spor Genel Müdürlüğü tarafından, Sağlık Bakanlığı’nda oluşturulan bir kurul doğrultusunda biyolojik pasaportundaki verilerin bu ayın sonuna kadar tamamlanıp tamamlanamayacağı ile alakalı yani kan değerlerinin o günkü değerlerine ulaşılıp ulaşılamayacağı ile alakalı bir çalışma devam ediyor. Ulaşıldığı takdirde dopingsiz sayılacağını biliyoruz. İnşallah da öyle olmasını ümit ediyoruz” dedi.

Fatih Çintimar, Dünya Anti-Doping Ajansı (WADA) ve Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği’nin (IAAF) kendilerine verdikleri süresinin ay sonunda dolduğunu dikkat çekerek, bu ayın sonuna kadar sürecin netleşeceğini belirtti. 

“BİZE İNTİKAL EDEN BİR ŞEY YOK”

Geçtiğimiz günlerde çıkan bir haberde, Aslı Çakır Alptekin’in verilerini inceleyen Hollandalı doktor Douwe de Boer’in “Sporcunun verileri ile biyolojik pasaporttaki rakamlar ‘Kırmızı çizgiyi’ geçmiyor. Buna dopingli denemez” ifadelerinin de hatırlatıldığı Çintimar, “Bununla ilgili bize intikal eden herhangi bir şey yok. Böyle bir durumun olmasını biz de can-ı gönülden arzu ediyoruz” şeklinde cevapladı.

ANTRENÖRLERE DE CEZA VERİLECEK

Dopinge karşı ‘sıfır tolerans’ ilkesi hareket ettiklerini söyleyen Fatih Çintimar, “Doping yapan sporcuların antrenörlerinin de Ceza Kurulu’na sevk edilmesi konusunda verilmiş bir taahhüt vardı. Biz de geldiğimiz ilk hafta bu taahhüttü yerine getirdik. Bu hafta da bu antrenörlerimiz ile alakalı sonuç, hafta sonuna kadar netleşecek. Verilmesi gereken ceza varsa bu hafta verilecek, aksi halde gereken açıklama yapılacaktır” diye konuştu.

Test sonuçları negatif ama...