"Dopinge asla taviz vermeyeceğiz"

"Dopinge asla taviz vermeyeceğiz"
"Dopinge asla taviz vermeyeceğiz"
Halter Federasyonu Başkanı Tamer Taşpınar, doping kullanan sporcu sayısının arttığı yönünde oluşan algı hakkında konuştu.

SİVAS (AA) - Tamer Taşpınar, "23 Yaş Altı ve Gençler Halter Türkiye Şampiyonası" için geldiği Sivas'ta yaptığı açıklamada, bazı branşlarda olduğu gibi halterde de son günlerde doping haberlerinin yer aldığını anımsattı.

Dopingin zararının bilindiğini ancak bugüne kadar fazla üzerine gidilmediğini dile getiren Taşpınar, "Biz üzerine gidiyoruz, dopingi çok sıkı kontrol etmeye çalıştığımız, taviz vermediğimiz için dopingli sporcu sayısında artış görüldü. Atletizmde, güreşte de bu böyle. 2011 yılında Türkiye'de tüm federasyonlarda 77 kişiden doping kontrolü için numune alındı. 2013 Ocak ve Ağustos ayı içerisinde 780 kişiden numune alındı. Spor yaparken sporcunun da sağlığını korumak mecburiyetindeyiz" diye konuştu

Taşpınar, dopingten dolayı ceza alan 33 sporcuya 2 yıl spor müsabakalarından men cezası verdiklerini ve bunun da büyük bir caydırıcılığının olduğunu ifade etti. Kontrollerin sıkı bir şekilde devam edeceğini vurgulayan Taşpınar, şunları söyledi:
"Antrenörlerimize ve halter camiasına telkinlerde bulunuyoruz, dopingin zararlarını anlatıyoruz ve buna asla taviz vermeyeceğimizi söylüyoruz. Bu konuda taviz yok. Her müsabakada yaptığımız gibi Türkiye şampiyonalarında ve milli takım kamplarında numune aldırıyoruz, asla boşluk bırakmıyoruz."

"HEP KÖTÜ TABLO ÇİZİLİYOR"

Taşpınar, son dönemde, doping kullanan sporcu sayısının arttığı yönünde kamuoyunda bir algı olduğunu belirterek, "Benden önceki federasyon başkanı doping yüzünden istifa etti. Asla tavizimiz yok. Dünya Anti-Doping Ajansı, 'dopingle mücadele ettiğiniz, üzerine gittiğiniz, dopinglere fırsat vermediğiniz için bu sayı arttı, siz üzülmeyin' diyor ama bizim kamuoyunda bununla ilgili fazla bir haber yok. Hep kötü tablo çiziliyor" şeklinde konuştu.

Halterde lisanslı sporcu sayısının düşük olduğuna dikkati çeken Taşpınar, 37 ilde bin 400 civarında lisanslı sporcu olduğunu, bu sayıyı artırmayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.


  ETİKETLER:

  Dünya

  ,

  Türkiye

  ,

  YAŞ

  ,

  haber

  ,

  spor

  ,

  Ceza

  ,

  Fırsat

  ,

  ağustos

  ,

  istifa