'Dört yıl daha buradayım'

Milli Takımlar Teknik Direktörü Şenol Güneş ile, Letonya maçı öncesi dünü bugünü ve yarını konuştuk.
Haber: BİLAL MEŞE / Arşivi

İSTANBUL - Milli Takımlar Teknik Direktörü Şenol Güneş ile, Letonya maçı öncesi dünü bugünü ve yarını konuştuk. Ay-Yıldızlı ekip için dört yıllık plan yaptıklarını belirten Güneş, Portekiz'e gideceklerine inandıklarını belirterek, "Bu takım bunu başaracak güçte. Onlar da ben de inanıyoruz" dedi. İşte milli çalıştırıcının altını çizdikleri...

 • Biz, şartlar ne olursa olsun en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Yönetim kurulu var, teklif eder, devam eder veya etmeyiz; şu ana bunu düşünmüyoruz. Daha önümüzde uzun bir süreç var. Dört yıl daha çalışabilirim, plan ve porjelerimiz var.
 • İşimi dört dörtlük yapıyorum. Her şeyi 'ben gerçekleştirdim' demek istemiyorum; bu benim yapıma da ters. Başında olduğum Milli Takım 48 maç oynadı ve bunlardan 24'ünü kazandı. 'Biz yaptık, biz kazandık', diyorum. Sorumluluğu sorarsanız, işte o bana ait. Unutulmamalı ki iş yapan herkes hata yapar.
 • Benim şanssızlığım İngiltere maçı oldu. Eğer bu karşılaşmayı kazansaydık şimdi her şeyi daha rahat konuşabilirdik. Henüz işimiz bitmedi. Önümüzde Letonya ile oynayacağımız çok ciddi baraj maçları var. İngileter maçı en çok üzüldüğüm maçtır. Alın terimizin boşa gittiği başka bir maç yok. Yenilmedik ama yenilmiş gibi aklımızda kalıyor. Motivasyon açısından yoğun bir emek verdik. Ama gerilimi üzerimizden bir türlü atamadık.
 • İşimi mi yapacağım, adamlara yanıt mı vereceğim? Eğer çalışmalarımı bırakıp, bu tarafa bakarsam işimi ihmal ederim. Her eleştiriye yanıt verecek olursak, işimizi yapamayız. Toplum olarak malesef bu seviyeye gelemedik. Gereksiz sorulara cevap verecek vaktim yok.
 • Yanlışları konuşalım ama kimseyi de asmayalım. Alpay'ın yapmış olduğu yanlışlarını savunmuyorum. Önemli olan bu yanlışların sürekli olmamasıdır. Bu, Sergen için de, Okan, Emre, Tugay, Nihat için de, herkes için geçerlidir.
 • Diyorlar ki, 'alın gençleri'. Bu kadar kolay mı? 'Tugay mı, Selçuk mu?' diye düşünüyorum, Tugay diyorum. Selçuk'u aldığımda yedek oturacak, o zaman 'Ümitler'de oynasın' diyorum. Denemişim, elbette alacağım, ama her şeyin bir zamanı var. Selçuk'u oynatırsınız, başarılı olmaz, o zaman oyuncuyu kaybedersiniz.
 • İngiltere maçının başarısızlığını Alpay ve Sergen'e yüklenmesini asla doğru bulmuyorum. Ben görev verdim, onlardan çok şeyler bekliyordum, olmadı. Orta saha çok mu iyiydi? 'Takımın dengesini bozdu' yorumuna bir şey diyemem. Bu bir yorumdur. Sergen'in yeteneklerini nasıl tartışabiliriz?
  Sergen oynar, Yıldıray oynar. Ama bunu eleştirilerinizde bir silah olarak kullanamazsınız.
 • Tek sıkıntımız savunmada. Sayısal alternatif az. Alpay gittiği zaman onun alternatifi Servet'tir. Şu anda takıma koyduğunuz zaman bocalarsa, o zaman yeni bir arayışa girmemiz gerekir. Bu yüzden değişimi yavaş yapmakta yarar var.
 • Yeni nesil, ağabeylerini geçmek için yarışacak; onlar da bu mesajı aldı. Şu anda takımdakileri bir kenara atarsak, arkadan gelenlere nasıl iyi bir örnek olabiliriz ki? Gençler, "Bak kullandılar, kenara attılar, bize de aynısını yapacaklar" diye düşünmezler mi?