'Dost gibi selamlaşmayın'

Kuşadası'nda tamamlanan Hakem Seminerinde konuşan Merkez Hakem Kurulu Başkanı Bülent Yavuz, hakemlere ikinci yarıdaki karşılaşmalar için değişik önerilerde bulundu.

KUŞADASI - Kuşadası'nda tamamlanan Hakem Seminerinde konuşan Merkez Hakem Kurulu Başkanı Bülent Yavuz, hakemlere ikinci yarıdaki karşılaşmalar için değişik önerilerde bulundu. "Sakın futbolcularla kırk yıllık dost gibi selamlaşmayın" diyen Bülent Yavuz, samimiyetin rakip futbolcularda rahatsızlık yaratabileceğini kaydederek, "Bu da strese yol açar ve iş zorlaşır. Pozitif duygularla maça çıktığınızı hissettirmeniz yeterlidir" dedi.
Basit ve ciddi faul düdüklerinin birbirinden farklı olması gerektiğini de kaydeden Yavuz, şöyle konuştu: "Düdüğün tonu bile önemlidir. Futbolculara kesinlikle bu tonu hissettirmek gerekir. Tereddüte asla yer vermemelisiniz. Maç yönetmek, futbolcuyu ezmek demek değildir. Aşağılayıcı, küstah ve maço tavırlar sergilemeyin."
Yavuz futbolcunun zaman zaman agresif tavır takınabileceğini vurgulayarak, "Futbolcu size 'hadi yap da görelim' gibi bir söz sarfettiği zaman, eğer otoriteyi elinizde tutamazsanız, zavallı durumuna düşersiniz. Ne zavallı, ne de haksız olun. Hırslanan oyuncudan hemen uzaklaşın. Her zaman olayın üstüne gitmeyin. Siz hırslandığınız zaman da oyuncunun sizden kaçmasına izin verin. Kart gösterirken oyuncuyu sırtını dönmesi için zorlamayın. O an yaşanabilecek stresi önlemek için, zorlamalardan kaçının" diye konuştu. Seminer, iki oturum halinde yapılan FİFA talimatnameleri ve uyulması zorunlu kurallar ile sona erdi. (Spor Servisi)