'Draft'ta değil takasta sürpriz var

Portland Trail Blazers yöneticilerinin önünde draft öncesi iki seçenek vardı: Greg Oden mı yoksa Kevin Durant mi? Ya da savunma mı yoksa hücum mu? Ancak Kuzeybatı ekibi, tahminleri boşa çıkarmayarak...

NEW YORK - Portland Trail Blazers yöneticilerinin önünde draft öncesi iki seçenek vardı: Greg Oden mı yoksa Kevin Durant mi? Ya da savunma mı yoksa hücum mu? Ancak Kuzeybatı ekibi, tahminleri boşa çıkarmayarak, 1. sıradan Ohio State'nin 2.13 metrelik pivotu Greg Oden'ı seçti. Bu seçimle birlikte, draft'ı Rose Garden Spor Salonu'nda izleyen binlerce Trail Blazers taraftarı, şampiyon olmuşçasına kutlama yaptı. Geçen sezon tarihinin en kötü günlerini yaşayan Kırmızı-Siyahlı Kulüp, Oden'ın yanında geçen sezon yılın çaylağı seçilen Brandon Roy, genç yetenek LaMarcus Alridge'le birlikte geleceğe daha umutla bakıyor.
Blazers, geçen sezon olduğu gibi draft'ı oldukça hareketli geçirdi. Kırmızı-Siyahlılar Oden'a yer açabilmek için takımın önemli isimlerinden Zach Randolph'u, Fred Jones ve Dan Dickau'yla beraber New York Knicks'e gönderdi. Karşılığında ise Steve Francis ve Channing Frye'ı kadrosuna dahil etti.
Aynı saatlerde takımlarının ikinci sıradaki seçimini Key Arena'da bekleyen yüzlerce Seattle Supersonics taraftarı, All-Star oyuncuları Ray Allen'ın Celtics'e takas edildiği haberini öğrenince kulüp yönetimini yuhaladı. Glen Davis de Celtics'e giderken, Boston ekibinin beşinci sırada seçtiği Jeff Gren, oyun kurucu Delonte West ve forvet Wally Szczerbiak Seattle'ın yolunu tuttu. Neyse ki Durant'in alınması Seattle taraftarlarını neşelendirdi.
Engin Atsür seçilemedi
Üçüncü sıradaki Atlanta Hawks, Kolej Ligi şampiyonu Florida Gators'tan forvet Al Horford'u alırken, draft'ta toplam beş oyuncusu seçilen Florida, tarihte bir draft'ta en çok oyuncu veren ikinci okul oldu. (Birincisi 1977'de altı oyuncuyla Las Vegas Üniversitesi'ydi).
Merakla beklenen Çinli oyuncu Yi Jianlian sürpriz bir şekilde 6. sırada Milwaukee tarafından seçildi. Doğu Asyalı nüfusu fazla olmayan Milwaukee'nin bu seçimi sürpriz olarak nitelendirilirken, kulüp yöneticileri Çin pazarına açılmak için böyle bir hamle yaptıklarını söylediler.
Sekizinci sırada Charlotte tarafından seçilen Brendan Wright, yıldız oyuncu Jason Richardson karşılığında Golden State'e gönderildi. İki turda toplam 60 oyuncunun seçildiği draft'ta Pau Gasol'un kardeşi Marc 48. sırada L.A. Lakers'a gitti. Türk oyuncu Engin Atsür ise seçilemedi. (Spor Servisi)Top 10'a girenler
Oyuncu Takım Kolej
1. Greg Oden. Portland. Ohio State
2. Kevin Durant. Seattle. Texas
3. Al Horford. Atlanta. Florida
4. Michael Conley Jr.. Memphis. Ohio State
5. Jeff Green. Boston. Georgetown
6. Yi Jianlian. Milwaukee. Çin
7. Corey Brewer .Minnesota. Florida
8. Brandan Wright. Charlotte. North Carolina
9. Joakim Noah. Chicago . Florida
10. Spencer Hawes. Sacramento. Washington