Dubai seferi iptal oldu

Türk Milli Takımı'nın devre arası turnuva organizasyonu fiyasko ile sonuçlandı. Ay-Yıldızlı ekibin hazırlık amacıyla özel maçlar oynaması için lige verilen 45 günlük ara Dubai Turnuvası'nın son anda iptal edilmesiyle 'tatile' dönüştü.
Haber: CEMAL ERSEN / Arşivi

ANKARA - Türk Milli Takımı'nın devre arası turnuva organizasyonu fiyasko ile sonuçlandı. Ay-Yıldızlı ekibin hazırlık amacıyla özel maçlar oynaması için lige verilen 45 günlük ara Dubai Turnuvası'nın son anda iptal edilmesiyle 'tatile' dönüştü.
Futbol Federasyonu tarafından Milli Takımlar Teknik Direktörü Şenol Güneş'in de onayı alınarak yapılan program çerçevesinde devre arasında Milli Takımın asgari 1 hafta sürecek bir organizasyona katılması kararlaştırıldı. Ay-Yıldızlı ekip için önce ABD'de turnuva bulundu. Ancak Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim'in böyle bir turnuva için futbolcularını göndermeyeceği yolundaki tepkisi üzerine, organizasyonu yapan şirketin yetersizliği gerekçe gösterilerek ABD'ye gitmekten vazgeçildi.
Aynı şirket bu kez rotayı Dubai'ye çevirdi ve Milli Takım'a 5-7 Ocak tarihlerinde Gana ile Beyaz Rusya'nın katılacağı bir turnuva önerdi. Bu arada Şenol Güneş 12 yeni ismin yer aldığı kadroyu açıkladı. Federasyon ise kafilede yer alacak yönetici, teknik adam ve futbolcuların pasaportlarını toplayarak Dubai vizelerini aldı. Federasyon organizasyonla uğraşırken 7 Ocak'da Dubai'de önemli bir derbi müsabakası oynanacağı, Milli Takım'ın Beyaz Rusya ile yapacağı maçın 9 Ocak'a alınması teklifi getirildi. Bu öneri Şenol Güneş'e aktarıldığında teknik adam, "Ben futbolcuları 8 Ocak'ta takımlarına teslim etme sözü verdim, olmaz" karşılığını verdi.
Gerekçeler ne derece inandırıcı...
Bu tepkiden sonra organizasyon şirketine, Dubai'den vazgeçildiği bildirildi. Dünya üçüncüsü olmuş bir milli takıma aylar öncesinden belirlenmiş hazırlık dönemi için turnuva ayarlanamaması 'fiyasko' olarak değerlendirilirken, federasyon istenen paranın verilmediği ve stadın zemininin bozuk olduğu gibi gerekçeler ileri sürdü. Turnuvanın iptaliyle Deniz Barış (G. Birliği), Kemal Arslan (G. Antep), Servet Çetin, Ali Tandoğan, Mustafa Özkan (Denizli), Orhan Ak (Kocaeli), Selçuk Şahin (İstanbul) ve Erol Bulut (Panathinaikos) gibi isimlerin ilk kez A milli olma umutları da 'şimdilik' ertelenmiş oldu.