'Dubleci Ferrari' şampiyon

Casusluk skandalının gölgesinde kalan Belçika Grand Prix'sini Ferrari pilotu Kimi Raikkonen kazandı. Buz adam Formula 1'de bir yıl aradan sonra 40. yarışına ev sahipliği yapan 7.004 kilometre uzunluğundaki Spa-Francorchamps Pisti'nde, 44 turluk mücadeleyi, 1 saat 20 dakika 39:066 saniyede tamamladı.

SPA-FRANCORCHAMPS - Casusluk skandalının gölgesinde kalan Belçika Grand Prix'sini Ferrari pilotu Kimi Raikkonen kazandı. Buz adam Formula 1'de bir yıl aradan sonra 40. yarışına ev sahipliği yapan 7.004 kilometre uzunluğundaki Spa-Francorchamps Pisti'nde, 44 turluk mücadeleyi, 1 saat 20 dakika 39:066 saniyede tamamladı. Bu pistte üst üste üçüncü kez zafere ulaşan Finli pilotu takım arkadaşı Brezilyalı Felipe Massa takip etti. Ferrari böylece sezonun üçüncü dublesini gerçekleştirirken İtalyanlar markalar klasmanında şampiyonluğunu ilan etti. McLaren Mercedes bilgi sızdırdığı için markalar klasmanından ihraç edilmişti.
McLaren'ler birbirine girdi
Dün tüm gözler McLaren Mercedes pilotlarının üstündeydi. Start anında aralarının iyi olmadığı bilinen Fernando Alonso ile Lewis Hamilton az daha kaza yapıyordu. Son iki sezonun şampiyonu Alonso İngiliz çaylağı pistin dışına atarken Hamilton ustaca bir hamleyle yarışa dönmeyi başardı. Bu ikili yarış boyunca Ferrarileri takip etse de sıralama turlarında alınan sonuçlar dereceleri de belli etti. Dün Nick Heidfeld, Nico Rosberg (son dört yarışta puan aldı), Mark Webber ve Heikki Kovalainen puan alan diğer isimlerdi.
Dünkü yarışın galibi Raikkonen bu pisti çok sevdiğini belirtirken şampiyonluk şansıyla ilgili şunları söyledi: "Her şeyin bu kadar yolunda gittiği başka bir yarış hatırlamıyorum. En ufak bir stres bile yaşamadık. Ne yazık ki daha çok işimiz var. Önemli olan şampiyonluk yarışında ayakta kalmam."
Olay adam Alonso ise Ferrari'yi tebrik ederek başladığı konuşmasında "Ferrari çok hızlıydı. Biz ise daha yavaştık. Son üç yarışı kazanabiliriz. Özelikle Japonya (Fuji Pisti) benim için ideal bir Grand Prix" diye konuştu. Son iki yılın dünya şampiyonu, Hamilton'la yaşadığı olayı ise "Tekerlek tekerleğe girdiğimiz için o virajda yarış dışı kalmamamız biraz şanstı. İçeride kalıp pozisyonumu korumam benim için iyi oldu" sözleriyle değerlendirdi.
Sürücüler klasmanı
1. L. Hamilton (McLaren) 97
2. F. Alonso (McLaren) 95
3. K. Raikkonen (Ferrari) 84
4. F. Massa (Ferrari) 77
5. N. Heidfeld (BMW Sauber) 56
Markalar klasmanı
1. Ferrari 161
2. BMW Sauber 90
3. Renault 39
4. Williams 28
5. RedBull 18
(Spor Servisi)