Dublör iddiasına araştırma

Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü, Sivas'ta düzenlenen vücut geliştirme milli takım seçmelerinde sporcuların doping kontrolüne 'dublör' soktuğu iddiaları üzerine soruşturma açtı.

ANKARA - Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü, Sivas'ta düzenlenen vücut geliştirme milli takım seçmelerinde sporcuların doping kontrolüne 'dublör' soktuğu iddiaları üzerine soruşturma açtı. Vücut sporcusu Hakan İnan'ın verdiği dilekçe doğrultusunda harekete geçen yetkililer, konuyu müfettişlerin inceleyeceklerini açıkladı.
Kasım ayında Hindistan'da yapılacak Dünya Vücut Geliştirme Şampiyonası'na Türk Milli Takımı'nın katılıp katılmayacağı henüz netlik kazanmazken, soruşturmanın ardından bu kararının alınacağı belirtildi. Olaya karışan tüm sporcuların ceza kuruluna sevkedileceği, suçlu olanların da ceza alacağı kaydedildi. Dublör kullanıldığının tespit edilmesi halinde milli takıma seçilen sporcular ceza yönetmeliği gereğince doping kullananlarla aynı cezaya çarptırılacak.
Dünya çapındaki 28 akredite merkez arasındaki yerini alan Türkiye Doping Kontrol Merkezi, uluslararası pazarda yer edinme arayışında önemli bir adım atmak üzere harekete geçti.
Uluslararası Halter Federasyonu (IWF) ile görüşmelere başlayan ve başkan Tamas Ajan ile sıkı bir pazarlığa girişen merkez yetkilileri, dünyadaki tüm halter organizasyonlarından sorumlu tek kontrol merkezi olmak için girişimlerini sürdürüyor.
İlk anlaşma İran'la
Halter Federasyonu Başkanı Kenan Nuhut'un da çabalarıyla, Tamas Ajan'dan olumlu görüş alan merkez, imza aşamasına gelen protokol yürürlüğe girdiği taktirde, IWF'nin uluslararası arenada düzenlediği tüm organizasyonlarda, doping kontrollerinden sorumlu tek merkez olacak. Halterde, uluslararası organizasyonlarda alınan doping numuneleri, analiz edilmek üzere Türkiye'ye gönderilecek.
Merkez, uluslararası anlamdaki ilk kapsamlı anlaşmasını İran ile yaptı.
İran Hükümeti, ulusal yarışmalarından aldığı doping numunelerinin analizini Türkiye'de yaptırdı. Bu yıl içinde toplanarak Türkiye'ye gönderilen 100 numune Ankara'da analiz edildi ve sonuçlar İran'a gönderildi. İran'ın ardından, pazardaki payını artırmak isteyen doping kontrol merkezi, rotasını Pakistan'a çevirdi. Pakistan'ın önerisi üzerine harekete geçen merkez, numune başına uygulayacağı fiyatı bu ülkeye bildirdi. Pakistan'ın, kısa süre içinde doping numunelerini Türkiye'ye yollaması bekleniyor. (Spor Servisi)