Düğüm Brezilya'da çözülecek

Formula 1 sezonunun sondan ikinci yarışı olan Çin Grand Prix'sini Ferrari'nin Fin pilotu Kimi Raikkonen kazandı.

ŞANGHAY - Formula 1 sezonunun sondan ikinci yarışı olan Çin Grand Prix'sini Ferrari'nin Fin pilotu Kimi Raikkonen kazandı. Çin'e, yarışı kazanıp F1 tarihinin en genç şampiyonu olmak için gelen McLaren Mercedes'in çaylak pilotu Lewis Hamilton ise pol pozisyonunda başladığı yarışı bitiremedi. 22 yaşındaki İngiliz pilot, bitime 25 tur kala pit alanı girişindeki çakıl havuza saplandı ve F1 kariyerinde ilk kez yarış dışı kaldı. Hamilton, daha önce sadece Avrupa Grand Prix'sinde puan alamamıştı.
Uluslararası Şanghay Pisti'nde yapılan yarışı ilk sırada tamamlayan Kimi Raikkonen, bu sezonki beşinci yarış zaferine ulaştı. Fin pilot, Çin'deki zaferiyle şampiyona lideri Hamilton'la arasındaki puan farkını yediye indirdi. Fernando Alonso'ysa Çin'de ikinci gelerek, takım arkadaşı Hamilton'ın dört puan ardına yerleşti. Şanghay'da Felipe Massa üçüncü olurken, Sebastian Vettel sürpriz bir sonuca imza atarak dördüncü sırayı aldı.
İlk üç pilotu yalnızca yedi puanın ayırdığı şampiyonada düğüm, 21 Ekim'de Jose Carlos Pace Otodromu'nda koşulacak olan Brezilya Grand Prix'sinde çözülecek. (Spor Servisi)

* * * * *
Sürücüler klasmanı
1. L. Hamilton (McLaren). 107
2. F. Alonso (McLaren). 103
3. K. Raikkonen (Ferrari). 100
4. F. Massa (Ferrari). 86
5. N. Heidfeld (BMW). 58