Dün futbolun 'af' günüydü

Af Örgütü'nün Londra'daki Uluslararası Sekreteryası ile UAÖ Türkiye şubesi arasında dün Beşiktaş Fulya Tesisleri'nde bir dostluk maçı oynandı.

İSTANBUL - Af Örgütü'nün Londra'daki Uluslararası Sekreteryası ile UAÖ Türkiye şubesi arasında dün Beşiktaş Fulya Tesisleri'nde bir dostluk maçı oynandı. 2004 Martı'nda Beşiktaş-İstanbulspor maçıyla başlayan 'Kadına yönelik şiddete kırmızı kart' kampanyasının bir parçası olarak bu sefer merkez örgütüyle çevre örgütü karşı karşıya geldi.
Amaç futbol vesilesiyle bir kez daha yakıcı bir sosyal soruna parmak basmaktı. Bu sene örgüt, bir kampanya çerçevesinde kadın sığınma evlerinin açılması yönünde belediyelere baskı yapılmasına odaklanmış durumda. "İstanbul'da kadınlar için mezar değil sığınma evi istiyoruz" diyorlar. Futbolu da işte bu kampanyanın bir parçası olarak kullanmak derdindeler.
On binlerce erkeğin her hafta şiddeti sürekli yeniden ürettiği bir sporu tersinden okumaya çalışıyorlar. Dünkü maça da bu hava hâkimdi. Oyunun içindeki insaniliği öne çıkardılar ve futbolun keyfine vurgu yaptılar. Maçı Türkiye kazandı (4-3) belki, ama keyfi paylaştılar. (Spor Servisi)