Dün onlarındı, yarın bizim

FIFA Konfederasyon Kupası'nda yarı final günü... Kamerun, Brezilya ve ABD ile giriştiği grup mücadelesinden ikinci ayrılarak, diğer grubun lideri Fransa ile karşılaşma hakkını elde eden Türk Milli Takımı, bu akşam kazanırsa pazar günü final, kaybederse ise cumartesi üçüncülük için sahaya çıkacak.
Haber: MEHMET DEMİRCAN / Arşivi

PARİS - FIFA Konfederasyon Kupası'nda yarı final günü... Kamerun, Brezilya ve ABD ile giriştiği grup mücadelesinden ikinci ayrılarak, diğer grubun lideri Fransa ile karşılaşma hakkını elde eden Türk Milli Takımı, bu akşam kazanırsa pazar günü final, kaybederse ise cumartesi üçüncülük için sahaya çıkacak. 80 bin kişilik Stade de France'a 40 bin Türk'ün gelmesi bekleniyor.
Turnuvaya Ümit Milli Takım ağırlıklı bir kadro ile katılan A Milliler, ilk maçta ABD'yi yenip, ardından Kamerun'u uzatma dakikalarında penaltıdan yediği golle yenildi. Gruptaki son maçını Dünya Şampiyonu Brezilya ile oynayan Ay-Yıldızlılar, Ronaldo, Roberto Carlos gibi ünlü isimlerinden yoksun rakibini 2-2'lik skorla turnuva dışına itmeyi başardı. Rakip Fransa ise Kolombiya, Japonya ve Yeni Zelanda'yı yenerek, üç maçta 9 puan toplamayı bildi. Ev sahibi ekip Zidane'sız kadrosuyla mücadele
edecek. Konfederasyon Kupası'nda günün diğer maçında ise Türk Milli Takımı'nın grubunu lider tamamlayan Kamerun ile Fransa'nın ardından ikinciliği elde eden Kolombiya karşılaşacak. Lyon kentindeki bu karşılaşma saat 19.00'da başlayacak ve Skyturk ile Eurosport'tan canlı yayınlanacak.
Güneş rakibi övdü
Milli Takımlar Teknik Direktörü Şenol Güneş, Fransa'nın gücünü çok iyi bildiklerini ama kendilerinin belirli hedefleri olduğunu ve bunları başarmak için çalıştıklarını belirterek, "Rakimiz Dünya ve Avrupa şampiyonu. Bana göre yararlı futbolcu üretiminde son 10 yılda en ön seviyedeler. Kaliteli oyuncuların çoğu yurt dışında oynuyor. Biliyorum ki, dünyada çok sayıda ülke, futbolcu üretimi açısından Fransa'yı araştırıyor. Bizde son yıllarda çıkış yapan bir ülkeyiz. Akdeniz ülkesi olması itibaren çok konuda benzerliklerimiz var. Ancak şu da bir gerçek, Fransa'ya karşı milli maçlarda başarımız yok. Bunu aşmak istiyoruz" dedi.
Güneş, "Biz bu turnuvada düşündüğümüz birçok şeyi yerine getirdik. Yeni bir takımın temellerini atmak, yeni oyuncularla diğer oyuncuları kaynaştırmak istiyorduk" sözlerinin ardından şöyle konuştu: "Fair-play çerçevesinde zevkle oynarken, futbol gösterisi yapmak, Türk futbolunu dünyaya tekrar tanıtmak istiyoruz. Bunların bir çoğunu yaptık. Fransa karşısında futbolcularımızın ne yapacağını göreceğiz. Finalde olmak, kupayı almaktan daha önemli. Fransa karşısında oynayacağımız oyun bir çok bakımdan bizim için deneyim olacak. Biz her gün yarışırken, aynı zamanda da kendimizi yeniliyoruz. Bu turnuvanın çok olumlu katkıları yanında, seyahatleri itibariyle çok da yorulduk. Maçların bir gün arayla olması nedeniyle oyuncu değiştirme sayısı arttırılabilirdi ama üçle sınırlandırıldı. Tekrar ediyorum, bu turnuvada en hareketli, en çok yorulan takım bizdik. Ama tüm yorgunluğumuz Fransa'yı yenersek hafifleyecektir. Aynı zamanda büyük bir moral de kazanacağız. Fair-play dolu güzel bir maç olmasını istiyoruz."
Güneş, bir Fransız gazetecinin Nihat'la ilgili bir sorusunu ise "İsmini kadromuza yazmıştık. Kendisi, Real Sociedad'ın maçlarından sonra bize katılacaktı ama kasığında bir ağrı olduğunu öğrendik. Aynı zamanda evlilik hazırlığı da yapıyor. Nihat bu turnuvada yok, Fransa'nın içi rahat olsun" şeklinde yanıtladı.
Ev sahibinin kâbusu
Kaptan Bülent Korkmaz ise, "Türk Milli Takımı bilindiği gibi ev sahibi takımlar için korkulu rüya. Belçika, Güney Kore ve Japonya'yı elemiştik. Umuyorum, Fransa'yı da eleyeceğiz. Karşılaşmada bizim için en tehlikeli Fransız oyuncu Thierry Henry olacaktır. Bu oyuncu Avrupa'nın da sayılı forvet oyuncularından... Fransa'ya birçok kupayı kazandırdı. Ancak biz de bu maçı almak için elimizden geleni yapacağız" görüşünü dile getirdi.