'Dünya futbol tarihine geçen utanç'

'Dünya futbol tarihine geçen utanç'
'Dünya futbol tarihine geçen utanç'
Spor Hukuku Uzmanı Avukat Emin Özkurt, yolsuzluk soruşturması kapsamında Sepp Blatter ve Michel Platini'nin 8'er yıl hak mahrumiyeti cezası almasını değerlendirdi.

Av. Emin Özkurt, FIFA Etik Kurulu'nun, dünya futbolunda deprem etkisi yaratan Sepp Blatter ve Michel Platini kararına ilişkin şunları söyledi:
"Bu durum daha önce dünya futbolunda eşi benzerine rastlanılmamış bir kriz ve etkileri artarak devam edecek bir gelişme. FIFA Başkanı Sepp Blatter ile UEFA Başkanı Michel Platini'ye verilen 8 yıl futboldan men cezasının FIFA Talimatlarının menfaat çatışması, yalan mali beyan ve soruşturmaya yardımcı olmama hükümlerinin ağır ihlali nedeniyle verildiğini görüyoruz. Etik Komitesinin kararına göre Blatter ve Platini arasında gerçekleşen 2 milyon Dolar'lık ödemenin geçerli bir hukuki açıklaması yok ve her ikisinin bu ödemeye dair yaptığı açıklamalar tatmin edici olmaktan uzak.

Blatter ve Platini'ye 8 yıl ceza!

"CEZA ÖMÜR BOYU MENDEN 8 YIL MENE DÖNDÜ"

"Aslında FIFA müfettişleri tarafından ilk istenilen ceza her iki ismin futboldan ömür boyu men edilmeleriydi. Ancak geçtiğimiz hafta gerçekleşen duruşmalardan edindiğimiz bilgilere göre bu talep daraltıldı.

Öte yandan bu karara karşı gerek Sepp Blatter'in gerekse Michel Platini'nin önce FIFA'nın içerisinde yer alan Tahkim Kurulu'na, eğer orada da istedikleri gibi bir karar alamazlarsa o takdirde CAS'a başvurma imkanları bulunmaktadır. İsviçre mahkemelerine de başvuru yolunu her iki isim deneyebilir.

"PLATINI'NİN BAŞKANLIĞI İÇİN YÜZDE 1 BİLE İHTİMAL KALMADI"

Bu karar neticesinde en büyük zararı UEFA Başkanı Michel Platini görmüştür diyebiliriz. Zira 60 yaşındaki Avrupa futbolunun başkanı sekiz boyunca futbol ile alakalı hiçbir faaliyetin içerisinde yer alamayacaktır. Bu karar ışığında Platini, önümüzdeki Şubat ayında gerçekleşecek FIFA Kongresinde başkan adayı olamayacak ve uzun süredir hazırlandığı bu konuma ulaşamayacaktır. Elbette Sayın Platini bu karara karşı bir takım hukuk yollarına başvurabilir, hatta kendisinin hukuk ekibi değişik başvuru yollarını deneyebilir. Mesela, Sayın Platini FIFA seçimlerinde aday olmayı temin için Tahkim Kurulu başvurusunu es geçerek doğrudan CAS'a tedbir talepli bir başvuruda da bulunması söz konusu olabilir. Ne var ki, bu dosyaya benzer önceki davalara baktığımızda, bundan daha hafif ihlallerde bile benzer cezaların verildiği ve bunların sözünü ettiğimiz spor yargısı organları tarafından onaylandığını gördüğümüzden, Blatter'in ve Platini'nin istediklerini elde etmeleri için ellerinin çok güçlü olmadığını belirtmek lazımdır.

"UEFA'DA YENİ BAŞKAN ADAYI ARAYIŞLARI GÜNDEME GELEBİLİR"

Bu kararın etkileri UEFA'ya da yansıyacaktır. Şimdilik gündemde sadece FIFA seçimleri var, ancak çok da uzak olmayan bir gelecekte UEFA'nın da olağanüstü genel kurul toplaması ve Platini yerine, futbolun iyiliği için, yeni bir başkanı seçmesi gerekecektir diye düşünmekteyim.

"DÜNYA FUTBOLU BÜYÜK BİR REFORM SÜRECİNE GİRMELİ, TÜRKİYE SÜREÇTE AKTİF OLMALI"

Ne yazık ki, FIFA Etik Komitesi'nin, FIFA Başkanı Sepp Blatter ile UEFA Başkanı Michel Platini'ye 8 yıl futboldan men cezası vermesi daha önce benzeri yaşanmamış bir utanç olarak dünya futbol tarihinde yerini almıştır. Bu güzel oyunun böyle bir utancı yaşatan yönetim anlayışından bir an önce kurtulması gerekir, aksi takdirde dünya futbolu büyük yara alacaktır. Bu çıkış ancak sarsıcı bir reform sürecine girilmesi halinde gerçekleşebilir. Futbolun yönetim merkezinin İsviçre ve Fransa endeksinden ayrılıp daha fazla dünyayı kapsar bir boyuta gelmesi gerekir ve bu noktada büyük bir futbol ülkesi olan Türkiye'nin de etkisinin daha da artması gerekmektedir." Uğur DEMİRKIRDI (DHA)

'Medya cezamı benden daha önce öğrendi'