Dünya Kupası olaylı başladı!

Dünya Kupası olaylı başladı!
Dünya Kupası olaylı başladı!
2014 Dünya Kupası'na milyarlarca dolar harcanmasını protesto eden gruba polis plastik mermi ve gaz bombalarıyla müdahele etti. CNN muhabirinin de yaralandığı olaylarda, Black Block hareketi üyeleri Brezilya bayrağı yaktı.

SAO PAULO - Arena Corinthians önünde binlerce Brezilyalı, vuvuzelalar ve davullar eşliğinde dans ederek ve eğlenerek kutlama yaptı. Stadyumun 5 km uzağında ise başka bir grup, polisle çatıştı. İki ayrı yerde toplanan 'Halk için dünya kupası komitesi' üyeleri, metro işçileri, öğrenciler ve öğretmenlerin eylemlerine yapılan polis müdahalesi geride biri gazeteci 5 yaralı bıraktı.

Brezilya 3-1 Hırvatistan


Carrao metro istasyonu önünde toplanan ilk grup "Asıl terörist FIFA'dır", "Kupa kimin için", “Eğer haklarımız yoksa, o zaman kupa da yok” yazılı pankartlarla yürüyüşe geçmek istedi. Kupaya harcanan paraların eğitim , sağlık, ulaşım ve barınmaya ayrılmasını istediklerini belirten grup, kupayı protesto etmek üzere stada yürüyeceklerini açıklayınca polis eylemcileri dağıttı.

BREZİLYA BAYRAĞI YAKTILAR

Metro işçileri sendikası önünde toplanan başka bir grup Carrao istasyonundaki grupla birleşmek istemek için yürüyüşü geçince polis müdahalesiyle karşılaştı. Brezilya'daki son zamanlarda hemen hemen tüm eylemlerde yer alan maskeli Black Block üyeleri eylemde Brezilya bayrağı yaktı.  

Hooijdonk'tan Brezilya uyarısı


EYLEMLER ÜLKE GENELİNE YAYILDI

Kupa karşıtlarının eylemi sadece açılış seremonisine ev sahipliği yapan Sao Paulo kentiyle sınırlı kalmadı. Karşılaşmaların yapılacağı bütün merkezlerde eylemler vardı, ancak geçen yıl Konfederasyon Kupası sırasındaki protestoların kitleselliğinden oldukça uzaktı. Polis Sao Paulo'daki sert tutumunu diğer şehirlerde de sergiledi.

Rio de Janeiro'da sabah saatlerinde Candeleira semtinden yürüyüşe başlayan sayıları bini bulan grup şehir merkezinde Lapa'ya ulaştığında polisin gaz ve plastik mermili müdahalesiyle karşılaştı. Polis 6 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

Porto Alegre'de de “Fifa go home” pankartıyla yürüyen 1000 kişilik grupla polis arasında çatışma çıktı. Yüzleri maskeli 30 kişi McDonalds ve banka şubelerini camlarını kırdılar. Belo Horizonte'de Brezilya bayrağı yakan göstericiler bir polis arabasını tahrip ettiler. CANAN KAYA (DHA)

Dünya Kupası uzayda da izlenecek