Dünya Kupası'na 3 Türk hakem

Dünya Kupası'na 3 Türk hakem
Dünya Kupası'na 3 Türk hakem
2014 Dünya Kupası'nda Türkiye'den 3 hakem düdük çalacak. Bu karar ile birlikte tam 40 yıl sonra Dünya Kupası'nda Türk hakem olacak.

FIFA, Brezilya'da düzenlenecek 2014 Dünya Kupası'nda düdük çalacak 25 hakem üçlüsünü açıkladı. Türk hakem Cüneyt Çakır, Dünya Kupası'nda görev alacak 25 hakem arasında yer aldı. Brezilya'da Cüneyt Çakır'ın yanı sıra yardımcı hakemler Bahattin Duran ve Tarık Ongun görev alacak.

Çakır dünya 5'incisi


Jim Boyce başkanlığında yapılan FIFA Hakemler Kurulu'nun Zürih'te yapılan toplantısında, 43 farklı ülkeden 25 hakem üçlüsü ve ilave olarak 8 ikili hakem görevlendirildi.
Dünya Kupası'nda Asya'dan (AFC) 4, Afrika'dan (CAF) 3, Kuzey, Orta Amerika ve Karayipler'den (CONCACAF) 3, Güney Amerika'dan (CONMEBOL) 5, Okyanusya'dan (OFC) 1 ve Avrupa 'dan (UEFA) 9 hakem yer alacak.

40 YIL SONRA DÜNYA KUPASI'NDA TÜRK HAKEM

2014 Dünya Kupası'nda görev alacak 25 hakem arasında yer alan Cüneyt Çakır, 1974'teki görev alan ilk Türk hakem Doğan Babacan'dan 40 yıl sonra bu kupada düdük çalacak.

Batı Almanya 'da düzenlenen kupada 14 Haziran 1974 tarihinde Batı Almanya-Şili maçında orta hakem olarak görev yapan Babacan'ın Şilili futbolcu Carlos Caszely'e 67. dakikada gösterdiği kırmızı kart, dünya kupaları tarihinin ilk kırmızı kartı olarak tarihe geçti. Doğan Babacan, 19 Haziran'da Bulgaristan-Uruguay ve 26 Haziran'da da Brezilya-Doğu Almanya maçlarında yardımcı hakem olarak görev yaptı.

MHK'ya Yıldırım destek

"ÇAKIR İLE GURUR DUYUYORUZ"

Cüneyt Çakır'ın Dünya Kupası'nda görev alacağının açıklanmasının ardından ilk açıklama Merkez Hakem Komitesi (MHK) Başkanı Zekeriya Alp'ten geldi.  Cüneyt Çakır'ın Türk hakemliğinin yüz akı olduğunu belirten Alp, "Hakemlerimizi ve Merkez Hakem Komitesi'ni eleştirenlere en iyi cevabı verdiğimizi düşünüyorum. Herhalde artık şapkalarını önlerine koyup düşünürler. Cüneyt Çakır, ülkemiz adına çok önemli bir başarıya imza atmıştır. Kendisiyle ile ne kadar övünsek azdı" diye konuştu.

Zekeriya Alp'e istifa çağrısı


Bu başarının bir ekip işi olduğunu gözardı etmemek gerektiğini vurgulayan Alp, "Kendisini yetiştiren, bugünlere getiren herkes övgüye layıktır. Dolayısıyla sadece Cüneyt Çakır'a değil, onu bugünlere getiren herkese çok teşekkür ediyorum" dedi.

Cüneyt Çakır'ın Dünya Kupası'nda düdük çalacağının açıklanmasının ardından, kendisiyle bir görüşme yaptığını belirten Alp, "Kendisi haberi antrenman sırasında aldı. Sabahın erken saatlerinde bile çok yoğun çalışıyor. Türkiye 'yi temsil edeceği için çok mutlu ve gururlu. Zaten önümüzdeki günlerde bir basın toplantısı yapacağız ve mutluluğumuzu tüm kamuoyuyla paylaşacağız" ifadelerini kullandı. (AA)