Dünya Oyunları'na bu hata damgasını vurdu

Dünya Oyunları'na bu hata damgasını vurdu
Dünya Oyunları'na bu hata damgasını vurdu
Kolombiya'da düzenlenen 'Dünya Oyunları' için hazırlanan madalyaların üzerindeki büyük kelime hatası bir sumo güreşçisinin dikkatiyle ortaya çıktı.

25 Temmuz’da Kolombiya’nın Cali şehrine başlayan ve dünyanın birçok ülkesinden farklı branşların yarıştığı oyunlarda madalyalardaki yazım hatası dün Sumo güreşinde altın madalya kazanan Japon sporcu tarafından fark edildi.

Dünya anlamına gelen İngilizce ‘World’ kelimesi yerine ‘Word’ yazılan madalyalar Kolombiya gündemine bomba gibi düştü ve basında alay konusu oldu. Madalyaların üzerindeki “world games” (dünya oyunları) yerine “word games” (kelime oyunları) yazıldığı fark edildi.

Cali şehrinin belediye başkanı Rodrigo Guerrero ise olayın fazla abartıldığını, aslında bu küçük hata yerine halkın organizasyonun kalitesine ve Kolombiyalı sporcuların kazandığı madalyalara odaklanması gerektiğini söyledi.

Ayrıca belediye başkanı madalyaların Kolombiya dışında yapıldığını kendisine kontrol için takdim edildiğinde hatayı fark etmediğini söyledi.

Dünya Olimpiyat Oyunları Başkanı Ron Froehlich ise bu hatanın bir an önce düzeltilmesi ısrarında bulundu. Altın, gümüş ve bronzdan oluşan toplam hatalı madalya sayısı ise 1221.

Latin Amerika ’dan ilk kez bir şehrin ev sahipliğini yaptığı oyunlar 4 Ağustos ’a kadar sürecek ve 104 ülkeden 3500 sporcu mücadele edecek.