Dünya rekoru kırdı, kimsenin haberi olmadı

Dünya rekoru kırdı, kimsenin haberi olmadı
Dünya rekoru kırdı, kimsenin haberi olmadı

Zehra, kendisine ilgi gösterilmediğinden yakındı.

Eski milli okçu Sydney' de Dünya rekoru kırarak şampiyon oldu; Ama dönüşte onu havalimanında kimse karşılamadı.

ANTALYA - Antalyalı eski milli okçu 50 yaşındaki Zehra Öktem, Avustralya'nın Sydney kentinde yapılan World Masters Games'de yarıştığı 50 yaş üstü kategorisinde dünya rekoru kırarak şampiyon oldu. Açıkhava ve salon dallarında dünya şampiyonu olan, 30 metrede de dünya rekoru kıran Zehra Öktem'i, Antalya'ya gelişinde birkaç okçu arkadaşı dışında kimse karşılamadı.
Avustralya'da 10-18 Ekim tarihlerinde düzenlenen ve iki yılda bir kez tekrarlanan dünya çapındaki yarışmaya, 28 farklı spor dalından yaklaşık 30 bin sporcu katıldı. Uluslararası Dünya Okçuluk Federasyonu'nun (FITA) gözetimindeki okçuluk bölümünde ise duayenlerin ve eski şampiyonların da yer aldığı 296 sporcu yer aldı.
Yunanistan, Bulgaristan, Brezilya, Belçika gibi ülkelerin kafile halinde sporcularını gönderdiği yarışmaya katılım ücretini kendisi ödeyen 1990, 1991, 1992, 1994 ve 1998 Balkan Şampiyonu Öktem, uçağını, konaklamasını, yeme ve içme yerlerini de kendisi organize edip tek başına 35 saatlik uçuşun ardından Avustralya'ya gitti.
Yaklaşık 4500 dolar harcayarak yarışmaya katılan Zehra Öktem, açıkhavada 1312 puan, salondaysa 563 puan alarak her iki dalda dünya şampiyonu oldu. Ayrıca açıkhavada 30 metrede 345 puan alarak bir de dünya rekoru kıran Öktem'i, Avustralya'da Türklerden çok, başka ülkelerin sporcuları tebrik etti. Aralarında 1991 yılında dünya şampiyonluğu gibi birçok derecesi olan Öktem'i, havalimanında birkaç okçu arkadaşı karşıladı.
Okçuluk sporuna duyarsızlığa isyan eden Zehra Öktem, “Oraya gelen herkesin en azından yanında bir antrenörü vardı. Ama yine de dünya şampiyonu olmaktan dolayı mutlu ve gururluyum” diye konuştu.