'Dünya şampiyonluğu hayal değil'

Ay-Yıldızlı takım bu gece Konfederasyon Kupası'nda ev sahibi Fransa'yla yarı final oynarken, en heyecanlı isim A Milli Takım'a pek çok
oyuncu yetiştiren Raşit Çetiner olacak kuşkusuz...
Haber: HAKAN CAN / Arşivi

İSTANBUL - Ay-Yıldızlı takım bu gece Konfederasyon Kupası'nda ev sahibi Fransa'yla yarı final oynarken, en heyecanlı isim A Milli Takım'a pek çok
oyuncu yetiştiren Raşit Çetiner olacak kuşkusuz... 23 kişilik kadroda Yıldıray'dan Tuncay'a, İbrahim Toraman'dan Gökdeniz'e tam 14 futbolcusu bulunan Çetiner'le Toulon'daki 21 yaşaltı turnuvasından döner dönmez bir söyleşi yaptık. Çetiner'e futbolumuzun dününü, bugününü, en çok da yarınını sorduk...
Bugün A Milli Takım'da sizin çok küçük yaşlarda çalıştırdığınız birçok futbolcu var. Nasıl izliyorsunuz onları, heyecanla mı, sevinçle mi, yoksa bir hata yapacaklar endişesiyle mi?
Gururla. Servet, Yıldıray, İbrahim Toraman, Gökdeniz, Emre, Nihat, Okan Yılmaz... İlk olarak benim milli takımlarda oynattığım tam 12 isim. Onları izleyince kendimi çok iyi hissediyorum. Görevimi iyi yaptım diye düşünüyorum. Şenol hocayla üç yıldır beraber çalışıyoruz. İleriyi gören ve Türk futboluna çok iyi hizmet eden bir insan. Benim için büyük şans. Ümit takıma çok olumlu bir gözlükle bakıyor. Beş sene oldu, ümitlerle çalışmaktan hiç sıkılmıyorum. Gençleri çok seviyorum. 77 doğumlularla başladım, şu an Türkiye'de 88'lilere kadar bilmediğim oyuncu yok. Bir emek veriyorsun, o çocukların geliştiğini görüyorsun. Daha sonra da onları A Milli Takım formasıyla seyrediyorsun. Bu inanılmaz bir haz.
Bu sporcular arasında dünya yıldızı olacak isimler hangileri?
İsim vermek istemiyorum ama Tuncay daha ön plana çıkıyor. Gökdeniz olabilir, İbrahim Toraman, Selçuk... Hepsi birbirini çok iyi tamamlıyor.
İyi bir sol kanat oyuncusu ve bir de santrforla A Milli Takım'da dünya şampiyonluğu hayal değil...
A ve Ümit Milli Takım kaptanlığı yapmış biri olarak, bugünkü gençlerin sahip olduğu olanakları geçmişle karşılaştırıyor musunuz?
Futbol Federasyonu'nun özerkliği herşeyi değiştirdi. Şimdi çok cesur bir adam var; Haluk Ulusoy.
Onun sağladığı imkanlar kulüplere ve milli takımlara yansıyor. Tek tek her çantaya ismi yazılıyor sporcuların, içinde eşofmanlar, terlikler, kramponlar, formalar... Kamplarda en iyi otellerde kalıyorlar. Her istekleri yerine getiriliyor. Biz ikinci tabak yemeği yiyebilmek için hocamızın gözüne bakardık. O zamanlar Beden Terbiyesi'nden harcırah gelmedi dendiğinde, açtın. Bir kırmızı, bir de beyaz şortumuz vardı. Avrupa'dan şort alır, yanımızda taşır ve onları giyerdik. İmkanların kısıtlı olması, bizim psikolojimizi de etkilerdi. Çok büyütürdük rakipleri gözümüzde...
Bu Ümitler Avrupa şampiyonu olur mu? Olimpiyatlarda final oynar mı?
Hayalim Avrupa şampiyonluğunu kazanmak ama, ben iki lafla beş merdiven çıkmak istemiyorum. Öncelikli hedef, İngiltere, Portekiz ve Slovakya gibi Avrupa'nın en dişli takımlarının yer aldığı bu gruptan çıkmak. "Abilerimiz dünya üçüncüsü oldu, biz daha iyisini yapmalıyız" demeli futbolcularım. Şu anda yaptıkları işin öneminin farkındalar. İyi oynadıkça ilgi görüyorlar, ilgi görünce sorumlulukları artıyor, sorumlulukları artınca daha da çok çalışıyorlar.
Saha kenarında çok coşkulusunuz. Çocuklar mı daha yorgun çıkıyor maçtan, siz mi?
Çocuklar kendi oyunlarına odaklanıyorlar. Biz kenarda 22 futbolcuya odaklanıyoruz. Adam ne yapacak, senin oyuncun ne yapacak? Bunlarla uğraşırken bitap düşüyoruz tabii. Çok uykusuz kalıyorum. Uykumdan o kadar çok alacaklıyım ki! Maç öncesi de uyuyamam, maç sonrası da... En fazla 3-4 saat...
Verdiğiniz taktik kararlarla maçı değiştirdiğinizde de büyük mutluluk yaşıyorsunuz herhalde. En keyif vereni hangisiydi?
Slovakya maçıydı. 45 dakika 10 kişi oynayacaktık. Berabere bile kalsak bütün emekler boşa gidecekti. Birkaç oyuncu değiştirdik ve maça
olumlu yansıdı. Tabii büyük keyif...
Raşit Çetiner nasıl bir teknik direktör? Başarılı mı, başarısız mı?
İşini çok seven ve iyi yapmaya çalışan bir adam. Gerisini kamuoyunun takdirine bırakıyorum. Eleştirilerden üzülürüm ama dersimi de alırım. Türk basını milli takımlardan geride ama kulüplerin de önünde.Raşit Çetiner'in not defteri
İbrahim Toraman: İnanılmaz bir oyuncu. Her yerde oynayabiliyor. Çok iyi yerlere gelecek.
Servet: Büyük aşama kaydetti. Bunda hocası Rıza Çalımbay'ın büyük payı var. Daha iyi olacak.
Serkan Balcı: Kendini iyi tanıyor. Koşarak neler yapabileceğini gördü. Oyun karakterinin dışına çıktığı an hata yapıyor.
Tuncay: Olağanüstü. Sağlam bir mantalitesi var. Bununla Allah vergisi yeteneğini birleştirdiğinde durdurulması imkansız hale geliyor.
Kemal: Başarılı bir çizgi yakaladı ama Fenerbahçe'de büyük baskı altına ve sıkıntıya girdi. Kendi gibi oynarsa çok büyük işler yapar gibi geliyor bana.
Selçuk: Her geçen gün kendini geliştiriyor. Haddini bilerek oynuyor. Üst düzey oynamaya başladı ve buna yetecek özellikleri var. Fizik kalitesi çok iyi, kafası da çalışıyor.
Okan Koç: Çok büyük bir yetenek, iyi bir kumaş. Sahada biraz daha arayıcı olursa ve biraz da çabuk oynarsa çok iyi yerlere gelir.
Fatih Sonkaya: Futbola bakışı çok sağlıklı. Bütün sistemleri çok iyi biliyor. Gösterişsiz ama çok faydalı.