Dünya yine Süreyya'yı alkışladı

Milli atlet Süreyya Ayhan Brüksel Grand Prix'sinde 1500 metrede Türkiye rekoru kırarak birinciliği kazandı. Rakiplerine büyük fark atan Ayhan'ın 3.55.34' lük derecesi dünyada son altı yılın en iyi derecesi.

BRÜKSEL - Süreyya Ayhan kaldığı yerden devam ediyor. Geçen hafta sona eren Dünya Atletizm Şampiyonası'nda gümüş madalya kazanan milli atlet, Brüksel'deki Golden Lig mücadelesinde yine birinci oldu. Dünkü yarış öncesi Paris'teki 9. Dünya Atletizm Şampiyonası'nda Süreyya Ayhan'ı geçerek birincilik kürsüsüne çıkan Rus atlet Tatyana Tomaşova'nın, Ayhan ile yarışa girmekten çekinerek müsabakadan çekildiği haberi geldi. Bayanlar 1500 metrede Avrupa Şampiyonu ve dünya ikincisi Süreyya Ayhan, Brüksel'deki Golden Lig'in 6. ve son ayağı olan 27. Memorial Van Damme Yarışları'nda Rus rakibinden rövanşı alabilmek için daha önce 800 metrede koşacağını açıklamasına karşın, 1500 metre için de kayıt yaptırmıştı. Tamaşova'nın son anda yaptığı bu manevra nedeniyle Ayhan, 1500 metrede koşmak zorunda kaldı.
İki tavşanla başlayan yarış
Yarışa gelince, mücadele iki tavşan atletin öne geçmesiyle başladı. İlk 400 geçilirken Süreyya Ayhan iki tavşanın arkasındaydı. İki atlet mücadeleye oldukça tempo kazandırdılar. 400 metre 1.00.90'la dönülürken 800 metre 2.05.33'le geçildi. 800'de ilk tavşan 1200'de ise ikinci tavşan atlet yarıştan çıkınca Süreyya geriye kalan mesafeyi yalnız başına koştu ve ipi 3.55.34'le göğüsledi.
9. Dünya Atletizm Şampiyonası'nda ilk sırayı alan Tatyana Tamoşova'nın 3.58.52'lik derecesiyle altın madalyayı aldığını düşünürsek Rus atletin bu yarışmaya neden katılmadığı da ortaya çıkmış oldu. Süreyya Ayhan ise Paris'teki Dünya Şampiyonası'nda 3.59.04'lük derecesiyle ikinci sırada kalmıştı. (Spor Servisi)