Dünyanın en hızlı adamı Tyson Gay

Dünya Atletizm Şampiyonası'nın heyecanla beklenen yarışı, 100 metre erkekler mücadelesinde altın madalya Amerikalı atlet Tyson Gay'in oldu.

OSAKA - Dünya Atletizm Şampiyonası'nın heyecanla beklenen yarışı, 100 metre erkekler mücadelesinde altın madalya Amerikalı atlet Tyson Gay'in oldu. Gay 9.85 saniyelik derecesiyle yarışa iyi başlamasına karşın ilk sıradaki yerini kaybetmesinin ardından üçüncülüğe kadar gerileyen dünya rekortmeni Asafa Powell'ı geride bıraktı. Amerikalı atlete altın madalyayı, özellikle son 20 metrede yaptığı atak getirdi. 100 metre erkekler yarışında gümüş madalya ise 9.91'lik derecesiyle Bahamalar'dan Derrick Atkins'in oldu.
Powell ise 9.96'yla ve bronz madalyayla yetindi. Gay haziran ayındaki 9.84'le bu yılın en iyi derecesini yapmış ve hazır olduğunu göstermişti. 9.90'la sezonun en iyi ikinci derecesine sahip Powell da finale kadar geçilmeyerek zorlu bir rakip olacağının sinyallerini vermişti. Fakat Tyson Gay'e geçilerek yarıştan koptu. Gay, şampiyonada 200 metre mücadelesinde de yer alacak. 25 yaşındaki atlet bu mesafede de 19.62'lik derecesiyle yılın en iyisi konumunda bulunuyor. (Spor Servisi)