Dünyanın üçüncü eldiveni

Fenerbahçe ve Milli Takım'ın kalecisi Rüştü Reçber, IFFHS tarafından 2002 yılının en iyi üçüncü kalecisi olarak gösterildi. Uluslararası Futbol Tarihi ve İstatistikleri Federasyonu'nun (IFFHS) yaptığı değerlendirmede, Rüştü, topladığı 99 puanla en yakın rakibine 11 puan fark attı ve 2002 yılının en iyi üçüncü kalecisi oldu.

MÜNİH - Fenerbahçe ve Milli Takım'ın kalecisi Rüştü Reçber, IFFHS tarafından 2002 yılının en iyi üçüncü kalecisi olarak gösterildi. Uluslararası Futbol Tarihi ve İstatistikleri Federasyonu'nun (IFFHS) yaptığı değerlendirmede, Rüştü, topladığı 99 puanla en yakın rakibine 11 puan fark attı ve 2002 yılının en iyi üçüncü kalecisi oldu. 2002 yılının son aylarında sakatlığıyla mücadele eden Rüştü, bu rağmen geçen sezon ve Dünya Kupası'ndaki başarılı performansıyla topladığı puanlarla sıralamada
üçüncü olmayı başardı. Rüştü, ayrıca son dönemde ünlü İngiliz kulübü Arsenal'in transfer listesindeydi.
En iyisi Oliver Kahn
Değerlendirmede, Almanya'nın Bayern Münih takımında forma giyen Oliver Kahn, topladığı 316 puanla 2002 yılında dünyanın en iyi kalecisi olarak gösterilirken, Real Madrid'in 21 yaşındaki genç file bekçisi Iker Casillas ise elde ettiği 101 puanla sıralamada ikinci oldu. Bu arada Kahn, 2002 yılında da en iyi kaleci seçilerek, bu unvanı üçüncü kez elde etme başarısı gösterdi.
2002 yılında ocak ve mayıs arasındaki ayların yanı sıra Japonya ve Güney Kore'de gerçekleştirilen Dünya Kupası ile ağustos ve aralık içindeki dönemlerin periyot olarak alındığı değerlendirmede, geçen yılın en
iyi 18 kalecisi içinde 10'u Avrupa Kıtası'ndan yer alırken, beş Güney Amerika, birer de Kuzey Amerikalı, Asya ve Afrika'dan kaleci bulundu. (Spor Servisi)