Dünyaya ıstakayla bakıyor

Türkiye'nin bilardodaki gururu Semih Saygıner, Dünyü Kupası'nın Las Vegas'ta düzenlenen ilk ayağını birincilikle kapattı.
Haber: SEDAT HARDAL / Arşivi

İSTANBUL - Türkiye'nin bilardodaki gururu Semih Saygıner, Dünyü Kupası'nın Las Vegas'ta düzenlenen ilk ayağını birincilikle kapattı. Finalde, Avrupa şampiyonu Hollandalı Jaspers'ı yenen Saygıner'le yaşadıklarını ve hedeflerini konuştuk...
Şampiyona nasıl geçti?
Dört ayaktan oluşan bu kupanın ilk ayağını birinci tamamlamak kolay olmadı. Finalde Avrupa Şampiyonu Hollandalı Jaspers'i 3-1 yendim. İlk iki seti 11-3 ve 10-3'ten çevirdim. Maçtan sonra yaşadığımı bir ben, bir de Allah biliyor. Karşılaşmadan sonra ellerim titriyordu, imza bile atamadım. Genel klasmanda üçüncü durumdayım, bir birincilikle ilk sıraya yükselirim.
Antalya'daki Avrupa Şampiyonası'nda dereceye giremediniz?
Tatil yapmak amacıyla yapılan bir şampiyonaydı. Gördüğünüz gibi Türkiye'de oynamıyorum, ama yurtdışında... Bilardonun bulunduğu noktanın daha ileriye alınması gerekiyor. Sırf Türkiye'de varolan bilardo aşkını ön plana çıkarmak için çalışmalar yapıyoruz. Türk insanını çok iyi tanıtabilecek bir sporu yapıyoruz. Centilmenliğiyle, disipliniyle. zekasıyla. Yeni Türk imajını oluşturacak platforma yakın bir spor, hatta özü. Ülkeme madalya getirmemin dışında, gelecek kuşaklara izler bırakmam lazım. Kişisel ve sportif olarak. Türkiye'de bilardoyu olması gereken yere getirmek benim görevim. Şampiyonluklara devam edeceğim. Fazla mal göz çıkarmaz.
Bilardonun en üst noktasındaki isimlerdensiniz. 'Düşersem' türü bir psikoloji yaşıyor musunuz?
Zirvedeyken, düşüşe geçebileceğimin korkusunu taşımadım. Düşersem de tekrar çıkarım. Düşüşün sebeplerini araştırır, kapasitem yeterli değilse, beni hayata bağlayacak yeni birşey denerim. Yoksa hayatın da bir anlamı yok.
Bilardo, sizde ne gibi değişiklikler yaptı?
Kişiliğimde çok farklı gelişmeler oluyor. Hayata bakışla ilgili birşey. Etrafımdaki insanların ilgisinin vermiş olduğu motivasyonla insan daha düzgün yaşamaya başlıyor. Bütün dünyayı gezip, dünya kültürüyle harman
olup, hepsinden en iyi şeyleri almaya çalışarak kendime format yarattım. Türk özelliğimi bunun içinde kaybetmedim. Kişiliğimde olumlu gelişmeler kazandırması artı bir değer.
Türkiye'den başka Semih Saygıner çıkar mı?
Aynı düşünce yapısına, hayata bakış açısına, değerlere ve hırsa sahip insan Semih Saygıner olabilir. Ama aynısını bulabilir misiniz? Semih Saygıner olmaz da Ahmet olur. Semih Saygıner nasıl böyle olmuş, araştırmak lazım.