Duygun Yarsuvat başkan adayı oldu

Duygun Yarsuvat başkan adayı oldu
Duygun Yarsuvat başkan adayı oldu
Galatasaray Kulübü'nün eski başkanı Duygun Yarsuvat, Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) seçimli olağan genel kurulunda başkanlığa adaylığını koyacağını açıkladı.

İSTANBUL - Duygun Yarsuvat, Ceylan Intercontinental Otel'de gerçekleştirdiği basın toplantısında yaptığı açıklamada, kurdukları İnisiyatif Futbol Platformu olarak hareket edeceklerini dile getirdi.

Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Göksel Gümüşdağ'ın 14 kulüp olarak TFF Başkanı Yıldırım Demirören'i destekleyecekleri yönündeki açıklamasının kendisini harekete geçmek konusunda dürttüğünü belirten Duygun Yarsuvat, "Bu demokrasi değil, seçim değil. Kimsenin haddinde değil" dedi.

Seçimle ilgili statüyü eleştiren Yarsuvat, "Statüye göre aday listesi açıklandıktan bir gün sonra başkan adayının açıklanması gerekiyor. Karşı çıktığımız bu. Bu seçim değil, tayin. Bunun yanlış olduğunu kamuoyunda vurgulamak için buradayım" diye konuştu.

Aday olması için gereken imzaların bir bölümünün toplandığını anlatan Duygun Yarsuvat, imzaların henüz gerekli sayı olan 60'a ulaşmadığını anlatarak, "Seçim olur, biz giremeyiz. Kanun yoluna gideriz" ifadelerini kullandı.
Seçim için iyi bir liste oluşturduklarını savunan başkan adayı Yarsuvat, en yaşlısının kendisi olduğunu dile getirdi.

Diğer başkan adayları Haluk Ulusoy veya Yıldırım Demirören'den çekilmesi yönünde ya da birlikte hareket etme konusunda bir talebin gelip gelmediği sorusu üzerine Yarsuvat, "Niye çekileyim ki? Olur ya da olmaz, bunlar önemli değil. Geçen hafta içinde o iki kişiden birinden telefon aldım. 'Beraber olur muyuz?' dediler. Ben de 'arkadaşlarımız var, kimseyi yüz üstü bırakmam' dedim" ifadelerini kullandı.

Futbolda mevcut yapının doğru olmadığı yönünde görüşler aktaran Duygun Yarsuvat, Passolig uygulamasının yanı sıra Kulüpler Birliği Yasası ve Süper Lig AŞ ile ilgili de eleştirilerde bulunarak, şunları kaydetti:
"Ölü doğan Süper Lig AŞ, Kulüpler Birliği Yasa Tasarısı ve benzeri hukuka aykırı tüm uygulamalar futbol hafızasından silinmelidir. İcazetsiz, siyasetsiz, bağımsız, özgür ve özerk bir futbol anlayışının egemen olmasını istiyorsanız bu düzen artık değişmelidir."

Yarsuvat, beraber hareket ettikleri kişiler içinde her takımdan isimlerin olduğunu anlatarak, "Beşiktaşlısı, Fenerbahçelisi, herkes var. Sadece Galatasaraylı ben varım. Laf olur diye almıyorum" diye konuştu.

"SADECE KREMAYI YİYORLAR"

Süper Lig AŞ'nin kurulmasıyla TFF'nin alacağı gelirlerin bir bölümünü kulüplere bırakmasına değinen Yarsuvat, şöyle konuştu:
"Sözleşme imzalamışlar, federasyon (gelirleri) 'yüzde 4 indireceğim' demiş. Yüzde 4'ü indirdikten sonra Futbol AŞ kurmak abes. Çünkü anonim şirket olunca yöneticisi olacak, şimdiki gibi olmayacak. Yönetim kurulunda kaç kişi olacak. 5, 7 veya 15 kişilik yapabilir. Her yönetim kurulunun mali gelirleri ve giderleri olacak. Ben onu anlamsız buluyorum. Spor sadece Süper Lig takımlarına ait bir şey değildir. Bütün ülkedeki futbolu izlemek lazım. Muhtelif yerlerde hazırlamak lazım. Milli takımlardaki 11,12, 14, 21 yaş altı kızlar erkekler, bütün bunları yapmak lazım. Anonim şirket bunu yapacak mı? Sadece kremayı yiyorlar."

TANIDIK İSİMLER

Yarsuvat'ın beraber hareket ettiği bazı isimler de basın toplantısında yer aldı. Fenerbahçe'nin eski yöneticileri Uğur Dündar ve Deniz Tolga Aytöre'nin yanı sıra İsmail Uyanık, Osman Kolsuz, Hasan Hakkı Yılmaz, İlkan Koyuncu, Onur Belge ve Bingür Sönmez gibi isimlerin de İnisiyatif Futbol Platformu'nda yer aldıkları öğrenildi. (AA)