Ebola'nın yıktığı takım: Sierra Leone

Ebola'nın yıktığı takım: Sierra Leone
Ebola'nın yıktığı takım: Sierra Leone
Afrika Uluslar Kupası'na katılmak isteyen Sierra Leona, tribünlerden yükselen 'Ebola' tezahüratlarına maruz kaldı. Rakipleri Ebola korkusuyla ellerini sıkmadı ve forma değişimi olmadı. Havaalanında ve stadyumda utandırıcı sağlık kontrolleri onlar için olağan hale geldi.

Sierra Leoneliler, Kamerun'da da benzer sorunları yaşamaya devam ediyor. Çok önemli bir maç oynayacaklar ancak polisler, futbolcuların halka karışmaması için azami gayret gösteriyor. Onları şehir merkezinde yeni yapılan ve başka hiç kimsenin kalmadığı bir otele aldılar. Sağlık ekibi, yanlarından hiç ayrılmıyor.

ABD'de şok, ikinci ebola vakası

Spor x.com'un haberine göre; takımın yedek kalecisi John Trye, "Aşağılandığınızı hissediyorsunuz ve bunu size yapanları yumruklamak istiyorsunuz" derken, Ebola tezahüratıyla ilgili olarak "Hiç kimse ülkesinde Ebola olsun istemez. Sierra Leone çok zorlanıyor. Daha sonra başka insanlar size böyle davranıyor. Bu hiç adil değil" ifadelerini kullandı.

Mayıs ayından itibaren Afrika'ya yayılan Ebola dalgasının en kötü vurduğu ülkelerden biri Sierra Leone oldu. Leone Stars, maçlarını sürekli deplasmanda oynuyor ve rekabet etmekte zorlanıyor. Seyşeller, onlarla yapacağı maçtan çekildi. Kongo ile iç sahada oynayacakları maçı Nairobi, Kenya'da yaptılar ve taraftarlar onlara "Ebola, Ebola" diye bağırdı. 2-0 kaybettiler.

Sierra Leone'nin Spor Bakanlığı ve futbol federasyonu da herhangi bir şey yapamıyor. Teknik direktör John Jeboh Sherrington; "Ebola ile ilgili büyük problemlerimiz var. Maçları oynamayı reddederek ülke futbolunu bir başka büyük çıkmaza sokamayız" dedi. Sierra Leone Futbol Federasyonu yetkilisi Alie Badara Tarawallie ise futbolcularına yaptığı konuşmada, "Onlar sizin ellerinizi sıkacaklar. Sizden korkmuyorlar" kelimelerini kullandı.

Sierra Leoneli bazı oyuncular, Fildişili futbolcuların ellerini sıkmaması nedeniyle moral olarak dağılmışlar. Orta saha oyuncusu Khalifa Jabbie, "El sıkışmak bir saygı unsurudur" diyor ancak sözünü tamamlayamıyor.

Ebola paniği İngiltere'ye de sıçradı