Efes ikinci tura galibiyetle başladı

Efes Pilsen, 'Top 16' adıyla anılan Eurolig'in ikinci turuna galibiyetle başladı ama daha önce birinci turda çok farklı yendiği Cibona Zagreb önünde bu kez bir hayli zorlandı: 68-62.

Efes Pilsen: 68
Cibona Zagreb: 62
SALON: Abdi İpekçi
HAKEMLE: Bertran, Ramos (İsp), Biton (İsr)
EFES PİLSEN: Kerem 5, Brown 24, Granger, Kaya 6, Kambala 25, Alper 3, Ömer 3, Ender 2, Asım
CIBONA ZAGREB: Planiniç 14, Krasiç 3, Mamiç 8, Stimaç 12, Alihodziç 1, Prkacin 4, Mance 4, Mujezinoviç 3, Rimaç 13, Kus
1. Periyot: 11-11, 2. Periyot: 33-26, 3. Periyot: 49-41İSTANBUL - Efes Pilsen, 'Top 16' adıyla anılan Eurolig'in ikinci turuna galibiyetle başladı ama daha önce birinci turda çok farklı yendiği Cibona Zagreb önünde bu kez bir hayli zorlandı: 68-62.
Hırvat ekibinin özellikle ilk çeyrekte üç saniye bölgesinde topladığı bol yardımlaşmalı savunması, Efes'in dış şutlardaki düşük yüzdesiyle birleşince, ilk on dakikada skorda inanılmaz bir kısırlık yaşandı. 11-11 eşitlikle geçilen bu periyottan sonra, son derece kötü bir gününde olan Granger'ın yerine Alper'i sahaya süren Efes, hiç değilse kaptığı toplarla tempoyu yükseltmeye çalıştı. Bu bölümde Brown'un da skor üretimline katılması ve Cibona'nın iyilerinden Stimaç'ın faul sayısını üçe çıkararak kenara alınmasıyla, ibre Lacivert-Beyazlı ekibimize döndü. Devreyi 33-26 önde kapatan Efes Pilsen, ikinci yarının başında Rimaç'ın peşpeşe basketlerine karşın, farkı 26. dakikada ilk kez 10 sayıya çıkarmayı başardı (46-36). Bir zamanlar Tofaş forması da giyen Slaven Rimaç'ın 13 sayısının tamamını ikinci yarının ilk 15 dakikasına sıkıştırması ilginç bir nottu.
Kambala yıldızlaştı
Kambala'nın kendisini tutmaya çalışan Mujezinoviç ile Prkacin'e art arda beşer faul aldırması ve pota dibinden sürekli sayı üretmesiyle skoru önde götüren Efes, son 5 dakika içinde Letonyalı pivotun da faul sorununa girmesiyle rakibine yakalandı. Bitime 2 dakika kala fark yalnızca 4 sayıydı (59-55). Ancak yeniden oyuna giren Kambala'nın basketine, Brown ve Ömer'in kendilerine yapılan faulleri sayıya çevrimesi de eklenince, Efes korkulu rüya gördüğü maçtan galibiyet sevinciyle ayrılmış oldu. Temsilcimizde iki yabancı oyuncu, Kambala ve Brown 68 sayıdan 49'una imza atarken, diğer oyunculardan hiçbiri çift haneli sayılara erişemedi. Efes'in Final Four'a kalabilmesi için, Panathinaikos ve Unicaja Malaga'nın da yer aldığı bu çetin grupta birinci olması gerekiyor. (Spor Servisi)