Efes kestirmeden gitti

Türkiye Basketbol Ligi play-off yarı final serisinde Galatasaray'ı 78-69 yenen Efes Pilsen, 3-0'lık sonuçla finale yükselen ilk takım oldu.

Galatasaray: 69
Efes Pilsen: 78
SALON: Abdi İpekçi
HAKEMLER: Fatih söylemezoğlu, Mehmet Keseratar
GALATASARAY: Serdar 2, Muratcan 5, Owens 11, Koch 10, Arda 10, Ali Ton, Lyday 26, Hairston 5, Ersin
EFES PİLSEN: Ender 4, Brown 14, Granger 9, Kerem, Alper 3, Clark 10, Kaya 15, Kambala 23
1. Periyot: 14-18, 2. Periyot: 34-36, 3. Periyot: 55-56İSTANBUL - Türkiye Basketbol Ligi play-off yarı final serisinde Galatasaray'ı 78-69 yenen Efes Pilsen, 3-0'lık sonuçla finale yükselen ilk takım oldu. Maça iki takım da karşılıklı top kayıplarıyla başladı ve ilk periyot 18-14 Lacivert-Beyazlılar'ın üstünlüğüyle geçildi. İkinci çeyreğin hemen başında arayı açan Efes Pilsen, iyi savunmasını devre sonun kadar sürdüremeyince yine rakibine yakalandı. Devrenin son saniyelerine girilirken, 8 sayıyla Efes öndeydi. Ancak bitime 2 saniye kala Muratcan'la, hemen topu kapıp, son saniyede de Owens ile iki üçlük bulan Cim Bom farkı ikiye indirdi: 36-34.
Lyday'in gayretleri
İkinci yarıda da karşılıklı basketler vardı. Az sayıda seyircisinin desteğini arkasına alan Galatasaray, 26. dakikada Lyday'in basketleriyle 49-47 öne geçmeyi başardı. Ancak son çeyreğe Efes yine 1 sayıyla (56-55) galip girdi. Lacivert-Beyazlı ekip, pota dibinde Kambala ve Kaya'yı kullanarak sayı bulmaya çalışırken, Galatasaray'da Lyday'in bireysel zorlamaları dikkat çekti. Bitime 2 dakika 45 saniye kala skorbord 67-67 eşitliği gösteriyordu. Ancak bu bölümde Galatasaray kritik toplar kaptırınca, son 1.5 dakikaya girilirken, Brown'un üçlüğüyle Efes Pilsen skoru 73-67 yaptı ve finale yaklaştı. Kalan bölümde rakibinin telaşlı atışlar yapmasından da yararlanan tecrübeli Efes, sahadan galip ayrılmayı başardı. Böylece Efes, hem ilk finalist olmanın, hem de iddialı rakibi Galatasaray'la bu sezon oynadığı bütün maçları kazanmanın sevincini yaşadı.
Efes'te kısa sürede oyunda kalan Kerem'in sakatlığı nüksedince, oyun kurucu sorumluluğunu yine genç Ender Arslan üstlendi. Lacivert-Beyazlı ekipte uzun bir sakatlık döneminden sonra ilk kez forma giyen Brown ise attığı 14 sayıyla galibiyette rol oynayan isimlerden biriydi.
(Spor Servisi)