Efes keyfi iyi başladı

İspanya'da düzenlenecek Avrupa Basketbol Şampiyonası öncesindeki en ciddi sınavlardan birisi olarak kabul edilen Efes Pilsen World Cup dün İzmir'de start alırken...

İZMİR - İspanya'da düzenlenecek Avrupa Basketbol Şampiyonası öncesindeki en ciddi sınavlardan birisi olarak kabul edilen Efes Pilsen World Cup dün İzmir'de start alırken, Türk Milli Takımı ilk maçında Letonya engelini 74-68'lik skorla aşmayı başardı. Karşılaşmaya Engin-Serkan-Hidayet-Mehmet-Kaya ilk beşiyle başlayan Türkiye, mücadelenin ilk periyodunda rakibine üstünlük kurmakta zorlanınca. karşılıklı sayılarla geçilen ilk periyot 17-15'lik skorla Letonya lehine tamamlandı.
İkinci periyotta oyundaki ağırlığını yavaş yavaş hissettirmeye başlayan Türkiye, rakibinde de aynı oranda bir dirençle karşılaşınca istediklerini tam anlamıyla sahaya yansıtamadı ancak üstünlüğü ele geçirmeyi başararak, devreye 35-33'lük skorla önde girdi. İkinci yarıda Mehmet ve Hidayet'le etkili olmaya çalışan Ay-Yıldızlı ekibe Letonya'nın yanıtı Andris Biedrins'le oldu ve son periyoda 53-51 Letonya üstünlüğüyle girildi.
Son çeyrek farklıydı
Son çeyrekte maça ağırlığını koyan Türkiye, tecrübeli oyuncularının da fazlalığıyla üstünlüğü tekrardan ele aldı ve 74-68'lik skorla karşılaşmadan galip ayrıldı. Millilerin en skorer ismi, mücadeleyi 16 sayıyla tamamlayan Hidayet Türkoğlu olurken, Hidayet'in ardından İbrahim Kutluay ve Ender Arslan skora 12'şer sayıyla katkı yapmayı başardılar. Letonya'da ise NBA'de Golden State Warriors forması giyen Andris Biedrins, 29 sayıyla takımının skor yükünü sırtlarken, Biedrins dışında çift haneli sayılara ulaşabilen olmadı. Turnuvanın ikinci gününde Türkiye Sırbistan'la karşılaşırken, diğer maçta Çin Halk Cumhuriyeti'yle Hırvatistan mücadele edecek.
Öte yandan günün bir diğer maçında Polonya ile Çin Halk Cumhuriyeti karşı karşıya gelirken, mücadeleden galibiyetle ayrılan taraf 83-66'lık skorla Polonya oldu. Çin Halk Cumhuriyeti cephesinde, NBA patentli Yao Ming karşılaşmada forma giymezken, bu seneki NBA draft'ında Milwaukee Bucks tarafından seçilen Yi Jianlian ve bir dönem NBA'de forma giyen Wang Zhi-Zhi sahadaki yerlerini aldılar.
Polonya rahat kazandı
Maçın başında oyuna ağırlığını koyan Polonya, ilk periyodu 21-12 önde tamamlarken, ikinci periyotta aradaki farkı koruyarak devereye 46-34'le önde giren taraf oldu. Maçın ikinci yarısı karşılıklı sayılarla başlarken, Lehler dakikalar geçtikçe farkı açmaya başladı ve son periyoda 19 sayı farkla önde girmeyi başardı (65-46). Maçın son bölümünde de önemli bir değişiklik olmayınca karşılaşma 83-66 Polonya üstünlüğüyle tamamlandı.
Maçın en skorer oyuncusu, 28 sayıyla Çin Halk Cumhuriyeti'nden Yi Jianlian olurken, aynı takımdan Zhi-Zhi de 14 sayı üretti. Galip tarafta ise, galibiyeti getiren en önemli isimler 22 sayıyla Wojcik ve 17 sayıyla Pluta oldu. Maç sonrasında bir açıklama yapan Çin Milli Takımı koçu Jonas Kazlauskas, Yao Ming'in omuzundaki sakatlık nedeniyle Türkiye'ye getirilmediğini ve kadroya 10 Eylül'de dahil edileceğini söyledi. (Spor Servisi)

* * * * *
Türkiye-Letonya: 74-68
SALON: Halkapınar
HAKEMLER: S. Bachar, Z. Yılmaz, Y. Bin
TÜRKİYE: Engin, Serkan (5), Mehmet (9), Kaya (8), Hidayet (16), Ermal (6), Ersan, Semih, İbrahim (12), Cenk, Ender (12), Kerem (6)
LETONYA: Helmanis (2), Janicenoks (5), Biedrins (29), Skele (2), Blums (4), Vitols (9), Valters (8), Vaikulis, Berzins, Veselovs, Jahovics (9), Grafs
1. Periyot: 15-17, Devre: 35-33,
3. Periyot: 51-53