Efes lige denge getirdi

Basketbolda, ligin finali denebilecek maçta Efes Pilsen, güçlü rakibi Ülker'i 76-70 yendi.

İSTANBUL - Basketbolda, ligin finali denebilecek maçta Efes Pilsen, güçlü rakibi Ülker'i 76-70 yendi. Turuncu-Yeşilli takım böylece ligin başından bu yana koruduğu yenilmezlik unvanına veda ederken, liderlik koltuğunu da Lacivert-Beyazlılar devralmış oldu.
Büyük bir çekişme içinde geçen ve iki takımın da özellikle pota altı savunmasında çok başarılı olduğu karşılaşmada, Efes her iki yarıya da daha iyi başlayan taraftı. Ancak ilk yarıda, geriden gelip öne geçmeyi başaran Ülker, bunu ikinci yarıda tekrarlayamadı. Efes ilk çeyrekte Brown ve Kambala gibi iki asının iyi tutulmasına, Granger'ın çok isabetli şutlarıyla cevap verdi ve birinci periyodu 21-18 önde geçti. İkinci çeyrekte Harun'un sakatlık geçirmesiyle Ülker mecburen Booker, Tutku, Serkan, Praskevicius, Blair beşine döndü ama bu beş, çok iyi savunma yaparak, Turuncu-Yeşilli ekibin devreyi 40-36 önde kapatmasını sağladı. Bunda, Efes'in maçın başındaki 'sıcak elli' oyuncusu Granger'ı kenarda unutmasının da payı vardı.
Yine Granger!
İkinci yarıya Granger'la rüzgâr gibi başlayan Efes, 3.5 dakika içinde hiç yemeden 10 sayı üreterek 46-40 öne fırladı. Booker-Blair ikilisinden beklediğini bulamayan Ülker, bu bölümde Praskevicius'un Kaya'ya sağladığı üstünlükle birkaç kez skora ortak olabildi ama Kerem'in iyi oyununa ve üçüncü çeyreğin 60-56 Efes üstünlüğüyle geçilmesine engel olamadı.
Son bölümde Lacivert-Beyazlılar, maçı çok daha önce koparma şansını eline geçirmesine karşın, yapılan top kayıpları yüzünden bir türlü rahatlayamadı. Bitime 3.5 dakika kala skorbord 69-67 Efes üstünlüğünü gösteriyordu. Ülker iyi savunma yapmasına ve kritik fırsatlar yakalamasına karşın, pota dibinde Blair'in çok basit atışları kaçırması nedeniyle bir türlü rakibini yakalayamadı ve son 30 saniyeye girilirken Brown'ın attığı üçlük, oyuna noktayı koydu. Günün diğer maçında Karşıyaka, İstanbul'da Tekel'i 82-68 yendi. (Spor Servisi)