Efes Pilsen de Fransız kalmadı

Türk ekiplerinin Eurolig'deki 'Fransız öpücükleri' devam etti. Fenerbahçe Ülker'in çarşamba akşamı deplasmanda Roanne'ı yenmesinin...

İSTANBUL - Türk ekiplerinin Eurolig'deki 'Fransız öpücükleri' devam etti. Fenerbahçe Ülker'in çarşamba akşamı deplasmanda Roanne'ı yenmesinin ardından Efes Pilsen de İstanbul'da Le Mans'ı devirdi. Mavi-Beyazlılar, böylece B Grubu'ndaki dördüncü maçında ikinci galibiyetini aldı ve Top 16 yolundaki iddiasını diri tuttu.
İlk üç maçında Cibona Zagreb ve Maccabi deplasmanlarını kaybeden, sahasında ise Milano'yu alt eden Efes Pilsen, üç maçını da kaybeden ve kendi açısından çok kritik bir mücadeleye çıkan Le Mans karşısında çok kötü bir ilk periyot oynadı. Efes'i geçen sezon Abdi İpekçi'de yenmeyi başaran Fransız temsilcisi, üçte üç üçlük isabetiyle 11 sayı kaydeden Luka Bogdanoviç önderliğinde ilk periyodu 25-13 önde geçti. Yoksa tarih tekerrür mü ediyordu? Fakat Efes Pilsen, ikinci periyoda Serkan Erdoğan'ın 8 sayısı ve 10-1'lik bir seriyle başlayarak farkı eritti. Konuk ekip Le Mans, Bogdanoviç'in son saniyedeki üçlüğüyle soyunma odasına 36-33'lük üstünlükle gitti.
Seriye karşılık seri
David Blatt yönetimindeki Efes Pilsen skor düzeyinde hayli kısır başlayan üçüncü periyodun ortasında Andrew Nicholas'ın üç sayılık basketiyle 40-39 öne geçti fakat Le Mans, periyodu 12-0 gibi müthiş bir seriyle kapatarak final periyoduna 51-40'lık üstünlükle girdi. Neyse ki Efes Pilsen, seriye bir kez daha seriyle karşılık vermeyi becerdi ve son periyodun başında farkı üç sayıya indirdi. Bitime 3.11 kala skorun 55-55'te eşitlenmesinden sonra Andrew Nicholas, zaferi Efes Pilsen'e getirmek için sazı eline aldı.
21 sayıyla Le Mans'dan Bogdanoviç'le birlikte maçın en skoreri unvanını paylaşan Nicholas, üst üste bulduğu iki üçlükle Efes'in maçı koparmasını sağladı. Mavi-Beyazlılar, böylece gruptaki ikinci galibiyetlerini yine iç sahada elde ederken üst üste oynayacağı zorlu Rytas ve Aris deplasmanlarından önce önemli bir dönemeci kazasız atlattı.
(Spor Servisi)