Efes Pilsen keskin virajda

Basketbolda Efes Pilsen, Erkekler Avrupa Ligi A Grubu 12. maçında bu akşam İtalya'nın Skipper Bologna takımıyla karşılaşacak.

İSTANBUL - Basketbolda Efes Pilsen, Erkekler Avrupa Ligi A Grubu 12. maçında bu akşam İtalya'nın Skipper Bologna takımıyla karşılaşacak.
İstanbul Abdi İpekçi Spor Salonu'nda saat 19.00'da başlayacak karşılaşma Cine 5'ten şifresiz olarak naklen yayınlanacak. Efes Pilsen, grupta 11. maçlar sonunda 17 puanla 4., Skipper Bologna ise 18 puanla 3. sırada yer alıyor. Bologna'da yapılan ilk maçı Efes Pilsen 73-72 kazanmıştı.
Mahmuti'den davet
Efes Pilsen Antrenörü Oktay Mahmuti, ikinci tura yükselebilmek için büyük önem taşıyan maçı taraftar desteğiyle kazanacaklarını savundu. Mahmuti, maçla ilgili görüşlerini şöyle açıkladı: "Skipper Bologna, kaliteli oyunculardan kurulu bir kadroya sahip. İkinci tura yükselebilmek için çok önem taşıyan bu karşılaşmada sert savunma yapmak ve mücadeleyi 40 dakikaya yaymak bizim için maçın anahtarı olacak. Bizi bugüne kadar yalnız bırakmayan basketbolseverlerin desteği ile bu karşılaşmadan da galibiyetle ayrılacağımıza inanıyorum."
İtalyanlara İstanbul'da geçit vermeyen Lacivert-beyazlılar, İtalyan ekipleriyle kendi sahasında yaptığı 19 maçın 17'sini kazanırken, sadece 2 maçta salondan yenilgiyle ayrıldı. İtalyan ekipleriyle ilk kez 1980-81 sezonunda Avrupa Kulüpler Kupası'nda karşılaşan Efes Pilsen, ilk maçında İstanbul'da Turisande Varese'ye mağlup oldu. Türk ekibi kendi sahasındaki 2. yenilgisi acısını ise 2001-2002 sezonunda Avrupa Ligi maçında Kinder Bologna karşısında tattı. İtalyan ekipleriyle toplamda yaptığı 40 maçta 21 galibiyet alırken, 19 kez de yenildi aldı. Skipper Bologna ile yapacağı maçla Avrupa kupalarındaki 280. maçına çıkacak olan Efes Pilsen, 1979-80'dan itibaren Avrupa kupalarında mücadele ediyor ve bugüne dek yaptığı 279 maçta 176 kez galip geldi, 103 kez ise yenilgi acısını tattı. (Spor Servisi)