Efes Pilsen World Cup Dalmaçyalıların

Efes Pilsen World Cup 6 sona ererken, Türkiye A Milli Basketbol Takımı ikincilikle yetindi. 12 Dev Adam finalde, grup maçında yenildiği Hırvatistan'la karşı karşıya gelirken...

İZMİR - Efes Pilsen World Cup 6 sona ererken, Türkiye A Milli Basketbol Takımı ikincilikle yetindi. 12 Dev Adam finalde, grup maçında yenildiği Hırvatistan'la karşı karşıya gelirken, güçlü rakibine bir kez daha boyun eğdi: 69-77. Maça iyi başlayan taraf Ay-Yıldızlılar'dı. Serkan ve Ermal'ın sayılarıyla üstünlüğü elen alan milliler, ilk çeyreği 18-14 önde tamamladı. İkinci çeyrekte Dev Adamlar çok fazla top kaybı yapınca Hırvatistan önce beraberliği yakaladı, sonra da öne geçerek devreyi 39-31 galip tamamladı.
Üçüncü çeyrekte Milli Takım, arkasına büyük bir seyirci desteği alarak başladı. Savunmasını sertleştiren Kırmızı-Beyazlılar farkı 28. dakikada iki sayıya indirmeyi başardıysa da toparlanan Hırvatlar son bölüme 58-54 üstün girdi. Son çeyrekte milliler uzun süre rakibini yakalamak için uğraştı ancak 34. dakikadan itibaren üst üste sayılar bulan Balkan ekibi farkı giderek açtı ve 77-69'luk skorla turnuvanın şampiyonu oldu. Üçüncülük maçında ise Sırbistan, Polonya'yı 90-85 yendi.
Hırvatistanlı Planiçiç, asist krallığının yanı sıra, En Değerli Oyuncu ödülünün sahibi oldu. Sayı kralı Çinli Yi Jianlian, ribaunt kralı ise Letonyalı Andris Biedrins oldu. Birinci olan Hırvatistan Milli Takımı'na kupa ve madalyalarını, Gençlik Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay ile Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel verdi. (Spor Servisi)
Hırvatistan: 77
Türkiye: 69

SALON: Halkapınar
HAKEMLER: S. Bachar (İSR), S. Radovic (HIR), S. Emlek (TÜR)
HIRVATİSTAN: Kus (5), Planiçiç (10), Stojiç (2), Baniç (12), Kasun (8), Tomas (2), Roziç (8), Prkacin (4), Markota (2), Popoviç (15), Ukiç (3), Barac (6)
TÜRKİYE: Engin (6), Semih (4), Serkan (5), Mehmet (18), Hidayet (12), Ender (3), Kerem (8), Ersan (2), İbrahim, Kaya (9), Ermal (2)
1. Periyot: 14-18, Devre: 39-31, 3. Periyot: 58-54