Efes Pilsen yine şampiyon

Oyunun ilk çeyreğinde Ülker'in üstünlüğü vardı.

İSTANBUL - Oyunun ilk çeyreğinde Ülker'in üstünlüğü vardı. Booker-Blair ikilisinin isabetli atışları ve yüksek temposuyla dizginleri eline alan Ülker, ilk periyodu 7 sayılık üstünlükle geçti: 23-16. İkinci periyotta Efes, daha iyi savunma yapmaya ve ribauntları toplayarak tempoyu kontrol etmeye başladı. Bu dakikalarda başta Granger olmak üzere, Efesli dış oyuncuların şut isabeti de yükselince, Lacivert-Beyazlı takım, geriden gelerek 17. dakikada öne geçti. Hücumdaki ritmi bozulan ve top kayıpları artan Ülker, oyuncu değişiklikleriyle krizi aşmaya çalıştı ama devre önde kapatan takım Efes'ti.
İkinci yarının hemen başında Kambala'nın faul sayısını dörde çıkarmasıyla Efes Pilsen'in sendeleyeceği düşünüldü. Ancak 1.5 dakika içinde üst üste üç üçlük bulan Lacivert-Beyazlı takım, 22. dakikada farkı 11 sayıya çıkardı (38-49). Oyunun bundan sonraki bölümünde Ülker, topu içeriye geçirmeye çalışırken, çok top kaybetti. Efes, kısalan beşiyle son derece isabetli üçlükler bulurken (ilk 27 dakikada 11/18 isabet), Ülker, Kambala'nın yokluğunda pota altını iyi kullanamadı ve üçüncü çeyrek 52-61 geçildi.
Son bölümde Ülker'in skor umudu olarak sahaya sürdüğü Harun ilk basketini 31. dakikada üretirken, Kaya ve Clark'ın kritik yakın mesafe atışlarındaki isabetle yakaladığı avantajı elinden bırakmayan Efes, dakikalar eridikçe rakibinin paniğe kapılmasını da iyi değerlendirdi. Bitime 2 dakika kala, Harun üçlüğüyle Ülker bir nebze olsun umutlandı ama sahadan galip ayrılan ve şampiyonluk kupasını Başbakan Tayyip Erdoğan'ın elinden alan takım Efes Pilsen oldu. (Spor Servisi)