Efes şampiyonluğa doğru

Türkiye Basketbol Ligi play-off finalinin ikinci maçında Ülker'i uzatmada 87-80 yenen Efes Pilsen, seride durumu 3-1 yaptı ve şampiyonluğa bir adım daha yaklaştı.

İSTANBUL - Türkiye Basketbol Ligi play-off finalinin ikinci maçında Ülker'i uzatmada 87-80 yenen Efes Pilsen, seride durumu 3-1 yaptı ve şampiyonluğa bir adım daha yaklaştı. Alınacak bir galibiyet, Lacivert-Beyazlı takımı mutlu sona ulaştırmaya yetecek.
Aslında Efes, maçı normal süresi içinde kazanmaya da çok yakındı. Üçüncü çeyreği 4 sayı farkla önde kapatan, son çeyreğin büyük bölümünde de skordaki avantajını koruyan Efes Pilsen, pota altındaki oyuncuları Clark, Kambala ve Kaya'nın etkili oyunlarıyla rakibine öne geçme fırsatı vermedi. Ülker'de sezon boyu takımı sırtlayan Booker-Blair ikilisinin vasatın bir hayli altında kalan oyunu dikkat çekerken, Haluk ve Goljoviç direnen isimler oldular. Bon saniyelere 73-70 galip giren Efes Pilsen, tam 'kazandım' dediği anda, bitime üç saniye kala Goljoviç'in üçlüğüyle sarsıldı ve 73-73 berabere biten maç uzatmaya gitti.
Kambala'nın beş faulle oyun dışı kalması nedeniyle uzatmada, en önemli kozundan mahrum oynayan Lacivert-Beyazlı ekip, genç oyun kurucu Ender'in soğukkanlı yönetimi ve Marcus Brown'un kendisine yapılan bütün faulleri serbest atışlarla cezalandırması sayesinde galibiyete gitti. Ülker'de ise Blair'in son derece kritik serbest atışları kaçırması, sonucu belirleyen faktör oldu. Bitime 40 saniye kala, Efes Pilsen 80-78 galip durumdayken, içeri dalan Booker'ın kaptırdığı top, Efes için bir hızlı hücum fırsatına dönüştü ve hem turnikeyi atan, hem de kendisine yapılan faulü değerlendiren Amerikalı yıldız, skoru 83-78'e taşıyarak, maçın galibini belirledi.
Final serisi başladığından bu yana sezon içindeki temposundan çok uzak görünen ve özellikle uzun oyuncularından sayı bulmakta zorlanan Ülker'in, bundan sonra şampiyon olabilmesi için, Efes Pilsen'e hiç galip gelme şansı tanımadan, üst üste üç maç kazanması gerekiyor. (Spor Servisi)