Efes'in işi zor, Ülker rahat

Türkiye'yi gelecek sezon Eurolig'de temsil edecek Efes Pilsen A grubunda güçlü rakiplerle eşleşirken, C grubundaki Ülker ise rahat bir gruba düştü.

İSTANBUL - Türkiye'yi gelecek sezon Eurolig'de temsil edecek Efes Pilsen A grubunda güçlü rakiplerle eşleşirken, C grubundaki Ülker ise rahat bir gruba düştü. 5 Kasım'da başlayacak olan Eurolig karşılaşmalarında Ülker ilk maçında Yunan AEK ile içerde, Efes Pilsen ise İspanyol Tau Ceremica ile deplasmanda karşı karşıya gelecek. Türk takımlarının bu yıl ligdeki şanslarına ilişkin basketbol otoritelerinin görüşlerine başvurduk. Yorumcular, Ülker'in daha şanslı olduğu iddiasında.
Kaan Kural (Vatan): "Eurolig ilk turunun fazla bir önemi yok. Çünkü gruplardan beşer ve bir de en iyi altıncı takım top 16'ya kalacak. 14 hafta sürecek grup maçlarında takımların nasıl performans sergileyecekleri daha önemli. İlk tur asıl izleyici açısından önemli. Çünkü ikinci turda maç sayısı daha az. Efes ve Ülker'in rahatlıkla tur atlayacağına inanıyorum. Bence merak konusu olan, iki takımımızın nasıl oynayacağı. Özellikle Efes'in grubunda çok iyi takımlar var. Tau Ceramica, Benetton, Olympiakos gibi birbirinden çok farklı basketbol stilleri olan ekiplerle karşı karşıya gelecek. Efes'in grubunun çok zor olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Ülker ise nispeten daha kolay bir grupta mücadele edecek. Ülker grubunda ikinci, hatta birinci bile olabilir. Grupta, Barcelona'nın da iyi maçlar çıkarabileceğini düşünüyorum"
Mete Aktaş (Milliyet): "Bana kalırsa B grubu çok zorlu takımlardan
oluştu; birbirinden güçlü takımlar karşı karşıya gelecek. Efes Pilsen'in grubunda da çok iyi ekipler var. Ülker'in, Barcelona dışında grubunda yenemeyeceği takım yok. Ancak henüz sezon başı ve hiçbir takımın kadroları netlik kazanmadı. Bu nedenle kesin konuşmak güç. Efes'de Kerem ve Kaya'nın NBA'ye gitme durumları var. Ayrıca Brown'un kalıp kalmayacağı henüz açıklığa kavuşmadı. Ülker'in de benzer sorunları var. Orlando'nun draft ettiği Zaza'nın gitmesi kesin gibi. Ayrıca bu oyuncuya İtalya'dan iki takım da talip oldu. Sonuçta iki takımımızın da ilk beşe girip turu rahatça geçeceğini düşünüyorum. Final-four'u konuşmak içinse çok erken."
Efes'e Hırvat pivot
Bu arada Efes, Hırvat pivot Nikola Prkacin'i renklerine bağladı. Hırvatistan'ın Cibona Zagreb takımında forma giyen 28 yaşında, 2.08 metre boyundaki Prkacin ile iki yıllık sözleşme yapıldı. Beş sezondur Cibona'da forma giyen Prkacin, geçen sezon Avrupa'da oynadığı 20 maçta 11.2 sayı, 5.3 ribaunt, 2.1 top çalma, 2.4 asist ortalamalarıyla oynadı. Hırvat oyuncu, Adriyatik Ligi'nde ise 22 maçta 9.1 sayı, 4.5 ribaunt, 1.1 top çalma ve 1.5 asist ortalaması tutturdu. (Spor Servisi)