Efes'te Ivkoviç dönemi

Efes'te Ivkoviç dönemi
Efes'te Ivkoviç dönemi
Son yıllarda isteği sonuçları elde edemeyen Efes, Avrupa basketbolunun en iyi başantrenörlerinden biri olan Dusan Ivkoviç'le 2 yıllık bir anlaşma yaptı. İmza törenine Başkan Tuncay Özilhan da katıldı.

Beko Basketbol Ligi’nde son dönemlerde istediği sonuçları alamayan Anadolu Efes’te Dusan Ivkovic dönemi resmen başladı. Hilton Bomonti Otel’de gerçekleştirilen basın toplantısında Anadolu Efes Başkanı Tuncay Özilhan ve başantrenör Dusan Ivkovic, yeni yapılanmayla ilgili bilgi verdi. Özilhan, tecrübeli koçla 2 yıllık sözleşmeye imza attıklarını belirterek, “Beni ve tüm Anadolu Efes Kulübü’nü heyecanlandıran, gururlandıran bir gelişme” dedi. Başkan, ilk senenin hazırlık, ikinci senenin ise başarı yılı olacağını belirtti.
Anadolu Efes’in yeni başantrenörü Dusan Ivkovic ise Lacivert-Beyazlıların Eurolig geleneği olduğunun altını çizip “Buraya gelmem zaten bir meydan okumaydı. Evet, Efes son yıllarda bir düşüş içerisinde. 

Önemli olan takım yapısı

Ama bu, dünyadaki her kulübün başına gelebilir. Elimde önemli bir şans var. Genç kadroyla çalışmak istiyorum. Elimizde genç bir yapı var. Doğuş, Birkan, Emircan ve Cedi Osman gibi değerli yetenekler var. Onlarla birlikte yeniden yapılanma içinde olacağız” diye konuştu. Ellerinde milli takımda yer alabilecek 20 oyuncu olduğunu vurgulayan yeni başantrenör, “Bir temel oturtmayı istiyoruz. Ardından genç oyuncuların yanına Eurolig tecrübesi olan, kaliteli basketbolcuları katmayı amaçlıyorum. Pozisyon önemli değil, genç oyuncularla tecrübeli oyuncuları bir araya getirip takım yapısı oluşturmak önemli” ifadelerini kullandı. 

Angelou ile yola devam

Oktay Mahmuti’nin ayrılmasının ardından takımın başına geçen Yunan çalıştırıcı Vangelis Angelou, yeni sezonda Dusan Ivkovic’in yardımcılığını yapacak. Yardımcılarıyla ilgili soruyu yanıtlayan Ivkovic, “Angelou, çok iyi iş çıkardı. Kendisi uzun yıllar yardımcılığımı yaptı. Felsefemi biliyor. Kesinlikle devam edecek. Ancak ben kendimden sonra dengeli ve organize bir takım bırakmak istiyorum. Çok yetenekli ve çalışkan bir Türk antrenörü de kadroya katıp, bizden sonra aynı yapının devam etmesini istiyorum” dedi.