'Efsane' değil ama heykeli dikiliyor

'Efsane' değil ama heykeli dikiliyor
'Efsane' değil ama heykeli dikiliyor

Alex de Souza nın bugün dikilecek olan heykeli için taraftarların oylarıyla belirlenen bu pozu model olarak seçildi.

İSTANBUL - Fenerbahçe ’de son haftaların tartışılan ve Başkan Aziz Yıldırım’ın bir ‘efsane’ olmadığını söylediği kaptan Alex de Souza’nın heykeli bugün dikiliyor.
1907 ÜNİFEB, Fenerbahçeliler Derneği, Cefakar Kanaryalar ve Vamos Bien taraftar grubunun yaptırdığı ve Fenerbahçe tarihinin gelmiş geçmiş en büyük yıldızlarından olan Alex’in, uzun süredir beklenen heykelinin açılış töreni Kadıköy Yoğurtçu Parkı’nda saat 14.00’te gerçekleştirilecek.

‘Kocaman’ değişiklik
Törenin ilk olarak saat 11.00’de yapılacağı açıklanmıştı. Ancak dün akşam, Aykut Kocaman’ın da katılabilmesi için saat değişikliğine gidildi. Törene katılması beklenmeyen Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, NTVSpor’daki programda taraftarların Alex’in heykelini dikmesine karşı çıkmadığını ancak kendi iradesiyle bu ülkede sadece Atatürk ’ün heykelini dikeceğini söylemişti. Geçen yıl açılması hedeflenen heykel, şike davası nedeniyle ertelenmişti.

Yaş 35 ‘efsanenin yarısı’
Törene katılması beklenen Aykut Kocaman’ın artık kendisini zaman zaman oynatmayı planladığını söyleyip Spartak Moskova kadrosuna almaması üzerine Alex, tepkisini Twitter’dan attığı mesajlarla göstermişti. Gaziantepspor ile oynanan maçın kadrosuna da alınmayınca kadın taraftarlar “Söyle Aykut Alex nerede” şeklinde tezahüratlar yapmış ve bunun üzerine Başkan Aziz Yıldırım, eline mikrofonu alarak taraftardan sahadaki oyunculara destek vermelerini istemişti.
Dün 35 yaşına basan Alex de Souza, futbola da 1995’te Curitiba’da başladı. 1997’de Palmeiras’a geçen Alex de Souza, 2000’de Flamengo’da bir yıl sonra da Cruzeiro’da kiralık oynadı. 2002’de Avrupa’ya giden Brezilyalı, İtalya’da Parma’da forma giydi. Ancak buraya uyum sağlayamayan Alex, yeniden Cruzeiro’ya döndü.
2003’te Türkiye ’nin de yer aldığı Konfederasyon Kupası’nın yıldızlarından olan Brezilyalı, 73 kez milli oldu. 2003-04 sezonunun devre arasında Fenerbahçe’ye gelen Alex, 4 şampiyonluk yaşadı. 242 maçta 136 gol atan Alex aynı zamanda Sarı-Lacivertli formayla 100 gol barajını geçen ilk yabancı olurken kulübün 3000. golüne de imza attı. Esasen bir asist kralı olan yıldız oyuncu, Türkiye’de iki kez gol kralı olan ilk ve tek yabancı oldu. Alex de Souza, aynı zamanda Kanarya’nın çıkarttığı ilk yabancı gol kralı unvanına da sahip bulunuyor.