Efsane futbolcu Ghiggia hayatını kaybetti

Efsane futbolcu Ghiggia hayatını kaybetti
Efsane futbolcu Ghiggia hayatını kaybetti
Brezilya'da düzenlenen 1950 Dünya Kupası'nda attığı golle Uruguay'ın evsahibi ülkeyi 2-1 yenerek şampiyon olmasını sağlayan unutulmaz futbolcu Alcides Ghiggia, 88 yaşında yaşamını yitirdi.

ANKARA - FIFA'dan yapılan açıklamaya göre, Brezilya'nın Rio de Janeiro kentindeki Maracana Stadı'nda oynanan ve dünya rekoru olan 200 bin kişinin izlediği maçta, Uruguay'a 1930'dan sonra 2'nci Dünya Kupası'nı kazandıran golün sahibi Alcides Ghiggia, hayata gözlerini yumdu.

Gruplarını lider bitiren 4 takımın yeni bir grup oluşturduğu ve şampiyonun, oynanan 3 maçtaki puana göre belirlendiği 1950 Dünya Kupası'nın son mücadelesinde, Brezilya ile Uruguay karşılaşmıştı. Bir puanın yettiği Brezilya, Friaça'nın 47. dakikadaki golüyle öne geçmiş ancak Uruguay, Schiaffino'nun 66 ve Ghiggia'nın 79. dakikada attığı gollerle sahadan 2-1 galip ayrılmıştı.

1950 Dünya Kupası'nda fileleri 4 kez havalandıran Ghiggia, Brezilya'ya attığı gol hakkında "Yalnızca 3 kişi, tek bir hareketle Maracana Stadı'ndaki 200 bin kişiyi susturabilirdi: Frank Sinatra, Papa II. John Paul ve ben. Mağlubiyete üzülen Brezilyalılar kadar acılı insanlar görmedim. Tüyleri ürperten bir durumdu. Hayatımın en önemli anı Maracana'daydı" ifadelerini kullanmıştı.

Futbola, 1948'de ülkesinin Penarol takımında başlayan kanat oyuncusu, İtalya 'nın Roma ve Milan kulüplerinde oynadıktan sonra 20 yıllık kariyerini, Uruguay ekibi Danubio'da noktalamıştı. (AA)