Efsaneler arasına girmek istiyor

Efsaneler arasına girmek istiyor
Efsaneler arasına girmek istiyor
Erkekler 100 ve 200 metre rekortmeni Bolt, 2008 ve 2012'nin ardından 2016 Olimpiyatları'nda da 'üçleme'yi gerçekleştirmeyi hedefliyor.

ANKARA (AA) - Son dünya şampiyonasında 100, 200 ve 4x100 metre yarışlarında altın madalya kazanan Usain Bolt, BBC'nin Radyo 5 kanalındaki bir programa konuk oldu.

2008 Pekin ve 2012 Londra Olimpiyatları'nda 100, 200 ve 4x100 metre "üçleme"sini gerçekleştiren Bolt, aynı başarıyı 2016 Rio Olimpiyatları'nda da göstererek 'efsane'ler arasına girmek istediğini dile getirerek, "Benim için olağanüstü olur. Bugüne kadar birçok şey başardım ancak unvanlarımı bir kez daha korumak, beni diğer atletlerden ayrı bir yere koyar. Emekli olduğumda ismimin, Muhammed Ali (boksör), Michael Johnson (atlet), Michael Jordan (basketbolcu) gibi büyük sporcularla anılmasını istiyorum" diye konuştu.

Tyson Gay, Asafa Powell, Veronica Campbell-Brown gibi önemli atletlerin doping testlerinin pozitif çıkmasıyla "Acaba Bolt da doping yapmış mıdır?" sorusuyla karşı karşıya kalan Jamaikalı sprinter, destekleyici besin ürünleri kullanmadığını belirterek, şu ifadeleri kullandı:
"Yalnızca vitamin alıyorum. Jamaika'da bunun için misket (yeşil) limon ve bal gibi çarelerimiz var. İlaç kullanmamı öneren kimse olmadı. Ne zaman bir doping skandalı olsa ertesi gün veya iki gün sonra doping kontrolü için geliyorlar. İnsanlar yeterince testten geçmediğimi düşünebilir. Beni her gün test etmeleri gerekiyorsa bunu da yapabilirler. Bununla ilgili bir sorunum yok. Hala doping yapmayı deneyen insanlara şaşıyorum. Çünkü yıllar içinde neredeyse herkesi yakaladılar. Kaçmayı başarabilen olmuş mudur bilmiyorum ama dopingle mücadele kurumlarının, işlerini iyi yaptığını söyleyebilirim."

"ANTRENÖRÜM, 400 METRE VE UZUN ATLAMADA YARIŞMAMA İZİN VERMİYOR"

Bolt, "400 metre ve uzun atlamada yarışıp yarışmayacağı" sorusuna, "Gerçekten denemek istiyorum ama antrenörüm izin vermiyor. Bu branşlar için çok uzun olduğumu ve diz sakatlıklarına yol açabileceğini söylüyor" yanıtını verdi.

Bolt, İskoçya'nın Glasgow kentinde 23 Temmuz-3 Ağustos 2014 tarihlerinde yapılacak 20. İngiliz Milletler Topluluğu (Commonwealth) Oyunları'na katılmayı umduğunu ama son kararı, antrenörü Glen Mills ile yapacakları değerlendirmenin ardından vereceğini söyledi.

Commonwealth Oyunları'nda madalyası bulunmayan Bolt, "Yapmak istediklerim listemde yer alıyor ancak asla antrenörümü çiğnemem. Eğer katılırsam büyük ihtimalle yalnızca 200 metrede yarışırım, çünkü benim favori yarışmam" dedi.

"PLANLARIMDA ANTRENÖRLÜK YA DA SİYASET YOK"

Daha önce 2016 Olimpiyatları'ndan sonra aktif spor yaşamını noktalamak istediğini bildiren Bolt, "Hayranlarım ve sponsorlarım ısrar ederse 2017'de Londra'da yapılacak Dünya Atletizm Şampiyonası'na katılabilirim. Antrenörüm de bunun mümkün olabileceğini söylüyor. Hep birlikte göreceğiz" diye konuştu.

Özel hayatıyla da ilgili açıklamalarda bulunan Bolt, şu an çıktığı biri olduğunu ama işleri aceleye getirme gibi bir niyeti olmadığını ifade ederek, doğru kararı verdiğinden emin olmak istediğini söyledi.

Aktif sporu bıraktıktan sonra antrenörlük veya siyaset ile uğraşmak istemediğini vurgulayan Jamaikalı atlet, şunları kaydetti:
"Umarım bir ailem olur. Çocuklarımın arkasından koşmak, onlarla ilgilenmek, yaşamım boyunca öğrendiklerimi onlarla paylaşmak ve hayatın tadını çıkarmak istiyorum. Birçok hayır işinde bulunacağım. Antrenörlüğün ne kadar sıkıntılı bir iş olduğunu biliyorum. Siyasetten mümkün olduğunca uzak duruyorum. Planlarımda antrenörlük ya da siyaset yok."