'Elbette açık ara Beşiktaş'

Halen Karşıyaka teknik direktörü olan ünlü futbol yorumcusu Rıdvan Dilmen, Süper Lig'de ikinci yarının değerlendirmesini yaparken şampiyonluğun en büyük adayı olarak Beşiktaş'ı gösterdi.
Haber: MUSTAFA SARIİPEK / Arşivi

MARMARİS - Halen Karşıyaka teknik direktörü olan ünlü futbol yorumcusu Rıdvan Dilmen, Süper Lig'de ikinci yarının değerlendirmesini yaparken şampiyonluğun en büyük adayı olarak Beşiktaş'ı gösterdi. Marmaris'te kamp yapan Yeşil-Kırmızılı ekibin teknik direktörü, şöyle konuştu: "Lig'in kaderi, artık Beşiktaş'a bağlı. Rakipleri ne kadar kazanırsa kazansın, Beşiktaş kaybetmedikçe sorun yok. Beşiktaş'ın ancak 3-4 maçtan yenik ayrılması, diğer takımları iddialı duruma getirir. Beşiktaş, 51 maçın 50'sinde kaybetmemiş. Tökezlemeler olacaktır, ama değişiklik yaşanacağını sanmıyorum. Bence Beşiktaş'ın bir alternatif orta sahası yok, ama kulübesi çok zengin. Sergen çıkınca, Ahmet Hassan giriyor. Ahmet Hassan çıkınca Tümer giriyor. Sergen'e hayranım. O oyundan çıkarıldığında televizyonu kapatıyorum. Beşiktaş'ı zirve yarışında sadece Fenerbahçe zorlayabilir."
Sarı-Lacivertlilere ilişkin olarak da camiada zaman zaman çatlak seslerin olabileceğini belirten Dilmen Fenerbahçe'nin dengeli ve kalıcı bir transfer politikasıyla lige ambargo koyabileceğini savundu: "Çok fazla antrenör değişikliği zararlı olur. Transferde yanlışlar yapılıyor. Uzun vadede transfer yapılırsa, çok daha iyi olacağını düşünüyorum. Daum, ilk raporunda (Luciano ve Ümit Özat'ın dışında alternatif oyuncum yok. Defans sıkıntım var) demişti. Yönetim önce Alper'i, sonra Tomas'ı, o da yetmedi Servet'i aldı. Şimdi burada ciddi bir problem var. Daum, bir istedi, onlar üç aldı. Alper gitmek istiyor. Servet de oynayamadığı için sıkıntılı."
Dilmen Galatasaray konusunda da şunları söyledi: "Kulüpte yaşanan olaylar abartılıyor. Bu takım 1905'te kurulmuş, kuruluşundan bu yana devamlı şampiyon olacak değil ki. Bu bir jenerasyon olayı. Galatasaray'ın şampiyonluk şansı çok az. Takımı gençleştirip önlerine de sanırım 3-5 yıl vade koydular. Bu nedenle Galatasaray'ın şampiyonluğa oynadığına inanmıyorum. Önümüzdeki yıllarda Fatih Terim ve futbolcuları düzelecektir."
Dilmen, son olarak çalıştığı camiaya ilişkin görüşlerini açıkladı:
"Karşıyaka'dan memnunum. Burada kendimize 1.5 yıllık plan yaptık. Süper Lig'e çıkarsak, ne mutlu, ama önce alt sıralardan kurtulmak istiyoruz. Önümüzdeki yılın kadrosuna, en az 8-9 oyuncu yerleştirmek amacındayım. Genç bir ekibiz, kadroda 1987 doğumlu futbolcu bile var. Alt yapının ne kadar iyi çalıştığı, Galatasaray'a verdiğimiz Emrah'tan belli. Çok iyi olacağımızı herkes bilsin."Fenerbahçe hep renkliydi
Çocukluğunda Sarı-Lacivertli takımın taraftarı olduğunu söyleyen Dilmen: "Fener çocukluğumdan beri her zaman transfer şampiyonuydu, hep renkliydi. Bu sezon aynı kimliği sergileyemedi. Oysa, o havası ve çizgisiyle daha fazla şampiyon oluyordu. Tek değişen bu. Ancak şimdi de olumlu şeyler var. Mesela seyirci. Eskiden de çoktu ama şimdi basit bir maça 50 bin kişi geliyor. Stat ve tesisler uzun vadede önemli yatırımlar. Şu anda bile 3-5 yıl rahatlıkla şampiyon olacak kadroya sahipler" dedi.