Elenmesi 'Yonca'dan Efes'in

90'ların sonlarında lise öğrencisiyken gittiğimiz basketbol maçlarının yegâne şarkısı, Hakan Peker'in 'Ateşini Yolla Bana'sıydı. Nakaratta bir ara müzik durur ve tüm salon alkışla tempo tutardı, o kadar.
Haber: EFKAN BUCAK / Arşivi

90'ların sonlarında lise öğrencisiyken gittiğimiz basketbol maçlarının yegâne şarkısı, Hakan Peker'in 'Ateşini Yolla Bana'sıydı. Nakaratta bir ara müzik durur ve tüm salon alkışla tempo tutardı, o kadar. Gördük ki köprünün altından çok sular geçmiş. Maç öncesi Abdi İpekçi sanki disko. Hayatımın en iyi salon anonsçusu performansına şahitlik ediyorum. Adam bir saniye durmuyor ve gümbür gümbür müziğin eşliğinde seyirciyi coşturuyor: 'Susmak yok,... Ayağa kalkın... Şimdi halay var... Ses istiyorum, çığlık atın... Organize tezahürat yapacağız!. Salonun tamamına yakın kısmı dolu, her tarafta mavi-beyaz bayraklar ve 'Eurolig Skyturk'te izlenir' afişleri var. Dalgalanan Efes flamalarından bazıları Yunan bayrağına çok benziyor, ancak rakibe sempati için yapılmış olma olasılığı yok, zira Panathinaikos kadrosu okunurken çıkan sesler sağır edici!
İlk çeyrekte Panathinaikos adına sahada yalnızca Beçiroviç var ve takımını oyunda tutmaya çalışıyor. Ona Nicholas-Haislip ikilisi yanıt veriyor. Özellikle Haislip'in dönen bir şutta vurduğu smaç ve Tomaseviç'e yaptığı blok tribünleri ayağa kaldırıyor. Buna karşın Yoncalar özellikle dış şutlarda çok başarısız. İlk çeyrek 20-15 Efes'in lehine bitiyor.
İkinci çeyrekte Ermal ve Mustafa Abi de hücumda ellerini taşın altına sokuyor. Bu arada Yunan ekibinin kötü şut yüzdesi devam ediyor (İlk yarı 11 üçlükten ikisinde isabet buldular). Bu çeyrekte akılda diğer kalanlar: YouTube krizine ithafen 'Ata'ya uzanan eller kırılsın' tezahüratı ve koç Oktay Mahmuti'nin agresifliği. Üçüncü çeyrekte Yoncalarda Beçiroviç artık yalnız değil. Koç Obradoviç'in 'pota altından saldırın' komutunu Batiste ve Diamantidis smaçlarla yerine getiriyor. Efes'te ise önce Haislip üst üste iki üçlük gönderiyor, Nicholas ise orta mesafeden kritik sayılar buluyor. Son çeyreğe girilirken bu kez skor eşit: 55-55.
Son çeyrekte Panathinaikos fırtınası
Son bölümde Prkacin'in serbest atışının ardından Panathinaikos fırtınası başlıyor. 14-3'lük seri yakalayan (59-69) Yeşil-Beyazlılar, Mahmuti'nin molası sonrası Ermal'in sayılarıyla biraz sarsılıyor. Ancak bitime iki dakika kala üst üste verilen iki hücum ribaundu ve Tsartaris'in skoru 63-74 yapan şutu Efes'in umutlarını da tüketiyor. Kalan süre, yavaş yavaş boşalan tribünlerin önünde oynanıyor. 79-65'lik yenilgi Efes'in Avrupa'ya vedası manasına gelirken Panathinaikos çeyrek finali garantiliyor.

* * * * * * * * * *
Efes Pilsen-Panathinaikos: 65-79
SALON: Abdi İpekçi
HAKEMLER: Iztok Rems, Juan Carlos Arteaga, Moshe Bitton
EFES PİLSEN: Cüneyt, Nicholas (21), Mustafa (5), Prkaçin (5), Haislip (14), Granger (8), Ermal (10), Can, Kerem (2)
PANATHİNAİKOS: Beçiroviç (16), Siskauskas (14), Diamantidis (9), Batiste (9), Tsartsaris (10), Tomaseviç (4), Chatzivrettas (8), Dikoudis (9)
1. periyot: 20-15, Devre: 35-35, 3. periyot: 55-55