Eliyorlar çünkü...

Eliyorlar çünkü...
Eliyorlar çünkü...
Spor kamuoyu, PTT 1. Lig ekipleri Fethiyespor, Balıkesirspor, Bucaspor ve Gaziantep BB'nin Türkiye Kupası'ndaki performansını konuşuyor. Süper Lig'in arka bahçesindeki bu yükselişin nedenlerini mercek altına aldık...
Haber: EFKAN BUCAK / Arşivi

Ziraat Türkiye Kupası dördüncü turunda, PTT 1. Lig ekiplerinin aldığı sürpriz sonuçlar dikkatleri bu lige çekti. Ligde son sırada yer alan Fethiyespor, Süper Lig lideri Fenerbahçe’yi hem de Kadıköy’de 2-1 yenip elerken, Balıkesirspor üstün bir futbolun ardından Trabzonspor’u 3-1’lik skorla geçti. Gaziantep Büyükşehir Belediyespor da Türk Telekom Arena’da Galatasaray ’a adeta ecel terleri döktürdü ve penaltılarla teslim oldu. Keza Bucaspor Beşiktaş 'ı 2-1'lik skorla kupanın dışına itti. Geçen sezon da 1461 Trabzonspor’un Galatasaray’ı elemesi halen akıllarda. Bu arada 2. Lig ekipleri İnegölspor, Tokatspor ve Nazilli Belediyespor’un da başarısını es geçmemek gerek...

Bucaspor: 2 Beşiktaş: 1


PTT 1. Lig ekiplerinin bu çıkışında, kupanın sürprizlere açık statüsü ve takımların yüksek motivasyonunun yanı sıra ligin kalitesinin artmasının da etkisi var. Peki 1. Lig’deki bu yükselişin nedenleri ne? Maddeleyelim.

Daha önce yalnızca gişeden ve havuzdan para girdisi sağlayan PTT 1. Lig, İddaa’nın hayata geçmesiyle ciddi bir kaynak elde etmeye başladı. Bununla da kalmadı, bu sezon Gençlik Spor Bakanlığı ligdeki takımlara 10 milyon TL’lik kaynak sağladı. Takımlar şu anda evlerindeki galibiyetler için 60, deplasman galibiyetleri için 70 bin TL alıyor. Ayrıca beraberliklere 50, yenilgilere 40 bin TL veriliyor. Kulüplere 300 bin TL’lik forma reklam desteği de verilirken TFF de her kulübe sezonluk yardım olarak 250 bin TL verdi.

Bank Asya ve PTT’nin sponsorluklarının 1. Lig’e katkısı yadsınamaz. Bu sponsorluklar sayesinde lig bir marka haline geldi ve bilinirliği arttı. Takım sayısının önceki yıllardaki 2. liglere göre azaltılması da kaliteyi olumlu yönde etkiledi.

Fenerbahçe 1-2 Fethiyespor


PTT 1. Lig’in selefi 2. Lig’de yabancı oyuncu yasaktı, yalnızca 1. Lig’den düşen takımların yabancı oyuncularından ikisi, sözleşmeleri bitene kadar oynayabiliyor, bu da haliyle haksızlığa yol açıyordu. Bu konuda düğmeye basan TFF, ‘Türki Cumhuriyetler’den transfer edilecek futbolcuları yabancı statüsünde kabul etmeyeceğini duyurdu ancak Azeri, Kazak, Özbek, Kırgız ve Türkmen futbol piyasası gereken ilgiyi görmedi. Daha sonra belli bir yaş altında 2 genç yabancı oyuncuya izin verildi. Şu andaysa PTT 1. Lig ekipleri yaş sınırlaması olmaksızın kadrolarında 3 yabancı oynatabiliyor. Ayrıca buna ek olarak 2 de ‘Türki Cumhuriyet’ vatandaşı kadrolarında yer alabiliyor. Takımların hepsi yabancı kontenjanını doldurmuş durumda. Yaş sınırı olmaması nedeniyle takımlar kendilerini kanıtlamış başarılı yabancıları kadrolarına alabiliyor.

3. Lig’in 30 yaş üstü futbolculara kapanması, söz konusu ligde takımların bir maçta 24-29 yaş arasıysa en fazla 6 oyuncuya kadroda yer verebilmesi 1. Lig ve 2. Lig ekiplerinin oldukça işine geldi. Takımlar yetenekli ve tecrübeli isimlerden oluşan geniş bir havuzda daha rahat seçim yaparken, arzın talepten fazla olması da kulüplerin yararına zira eski dönemlerdeki kadar uçuk rakamlardan bahsedilmiyor. PTT 1. Lig ekipleri de elbette bu havuzdan en iyileri seçenler oluyor.

Süper Lig’den düşen kulüplerin kadrolarını dağıtmaması ve mümkün olduğunca aynı isimlerle devam etmesi de ligin kalitesini olumlu yönde etkilemekte. Örneğin ligin yenisi İstanbul BB Doka, Geraldes gibi Süper Lig kalibresinde önemli isimlerini kadrosunda tuttu. Bu isimler kendi kulüplerindeki futbolcular olduğu kadar rakip takım oyuncuları için de önemli şans.

Trabzonspor'a kupa darbesi

UZMANLAR NE DİYOR?

PTT 1. Lig takımlarının çıkışını, bu ligi yakından takip eden spor yazarlarına sorduk...

Tunç Kayacı (Fanatik): Lig artık oturdu

PTT 1. Lig artık oturmuş bir lig oldu. Evvelden malumunuz klasman grubu vardı, yükselme grubu vardı, ekstra play-off vardı, Şimdi İngiltere Championship gibi oldu. Yabancılarda yaş sınırının kalkması da önemli bir etken, önceden belli bir yaş altı yabancı transfer edilebiliyordu, şimdi her yaştan yabancı alınıyor. Ayrıca futbolu yeni bırakan ve antrenörlüğe geçen tanınmış isimler de bir renk kattı. Ekonomik olarak elbette bir Süper Lig değil ancak belli bir giriş var ve herkes ayağını buna göre uzatıyor. Hepsi birleşince 1. Lig, Süper Lig’in arka bahçesi oldu ama güzel bir bahçe... Eksikliği yok mu? Var elbette. Genç yıldız fazla yok. Takımları tecrübeli isimler ve yabancılar götürüyor. Yine de takımlar arasında kopukluk yok. Süper Lig böyle değil, ilk beş takımla diğerleri arasında bir fark var, buradaysa her takım birbirini
yenebilecek durumda. En güzel örnek de Fethiyespor. Sonuncu belki ama Fenerbahçe karşısında oynadığı futbolu herkes gördü. Kupada sürprizler hep olmuştur ama Fenerbahçe’yi Kadıköy’de, hem de 1-0 geriden gelerek yenmek çok zor.

Cevdet Ünüvar (Fotomaç): Kalite arttı

PTT 1. Lig oyuncu kalitesi açısından önemli bir lig oldu. Önceden, 2. Lig’e bu kadar ilgi alaka yoktu. Artık en azından web tv’den bile olsa tüm maçlar yayımlanıyor. Futbolcular da artık bu ligi kötü bir lig olarak değil, mücadele ligi olarak görüyor. Türkiye Kupası dersek, zaten oyuncular için hayatlarında yakalayacakları en büyük fırsatlardan biri. Fethiye’nin mesela Fenerbahçe karşısına yüksek konsantrasyonla çıktığını gördüm. Kendi adıma bu mücadelelerinden dolayı mutlu olduğumu da ifade etmeliyim. Bu şehirlerimizin futbolla gündeme gelmesi, bu takımlardaki oyuncuların vitrine çıkması da sevindirici. Bir de kupadaki kısır skorlar dikkat çekici. Sivasspor mesela 3. Lig ekibi Silivrispor’u 1-0’la geçebiliyor. Bu, Silivrispor’un yüksek konsantrasyonuyla açıklanabilir, yoksa kalite olarak çok fark var.

Sadık İlhan (TRT): Süper Lig'le fark kalmadı

PTT 1. Lig artık tercih edilen bir lig oldu. (Milli Takımlar Teknik Direktörü) Fatih Terim de bu ligin farkına vardı, altyapı hocalarına artık bu ligi takip ettiriyor. Türk futbolu içinde bulunduğu sıkıntılı günleri bu ligden çıkacak yıldızlarla aşacak. Bugün baktığınızda Bucaspor 21, Manisaspor 22, Fethiyespor 23-24 yaş ortalamasıyla oynuyor. Takımların güçleri de birbirine yakın, herkes her sonucu alabiliyor. Fethiyespor 10 haftadır kazanamıyordu mesela ama hep iyi oynuyordu. 6 yabancılı Süper Lig’le 3 yabancılı PTT 1. Lig arasında çok fark kalmadı. Aradaki kaliteyi yabancılar etkiliyor. Bununla birlikte kupada günlük performansın da etkili olduğunu düşünüyorum. İspanya’da da örneğin Real Madrid bir 3. Lig takımına elenebiliyor.