Elvan, altına 5 bin metre uzaklıkta

Japonya'daki Dünya Atletizm Şampiyonası'nda Türkiye'nin en büyük madalya umudu Elvan Abeylegesse, bayanlar 5 bin metrede finale yükseldi.

OSAKA - Japonya'daki Dünya Atletizm Şampiyonası'nda Türkiye'nin en büyük madalya umudu Elvan Abeylegesse, bayanlar 5 bin metrede finale yükseldi. 10 bin metrede Türkiye'ye gümüş madalya kazandıran milli atlet, aşil tendonundaki ağrılar nedeniyle oldukça sıkıntılı olarak çıktığı 5 bin metre elemelerinde, 15:06.26'lık derecesiyle serisinde ve genel klasmanda birinci olarak finale adını yazdırdı. Yarışa oldukça kontrollü başlayan Elvan, orta gruptaki yerini yarış sonuna kadar korudu. Ön gruptan kopmayan Abeylegesse, son turda atağa kalkarak liderliği aldı ve sezonun en iyi derecesini yaparak mücadeleyi birinci sırada tamamladı.
Abeylegesse, yarış sonrası yaptığı açıklamada, ağrılarımın artacağı korkusu ve yarışı tamamlayamama ihtimali nedeniyle eleme mücadelesinde koşmamayı düşündüm" dedi. Her şeye rağmen piste çıktığını ve ağrılarına karşın mücadeleyi bırakmadığını ifade eden milli atlet, finale kaldığı için çok mutlu olduğunu, madalya için elinden geleni yapacağını sözlerine ekledi. Bayanlar 5 bin metre finali, 12 atletin katılımıyla yarın koşulacak. Bu yarışta Elvan'ın en büyük rakipleri Etiyopyalı sporcular olacak. 5 bin metrede dünya şampiyonu Trinesh Dibaba, mide spazmları nedeniyle dün 10 bin metrede yarışamadı ancak dünya rekorunu elinde bulunduran Meseret Defar, bu kategoride altın madalyanın en güçlü favorilerinden biri olarak gösteriliyor.
Öte yandan müsabakalarını tamamlayan dokuz Türk atlet bugün yurda dönecek. Osaka'da kendi dallarında finalde yarışma başarısı gösteren Nevin Yanıt, Halil Akkaş ve Eşref Apak'ın yanı sıra Esen Kızıldağ, Özge Gürler, Türkan Erişmiş, Svetlana Sudak, Ercüment Olgundeniz ve Fatih Eryıldırım bugün Türkiye'de olacak.
2010 için lokumlu tanıtım
Türkiye Atletizm Federasyonu, 2010 Dünya Salon Atletizm Şampiyonası adaylığıyla ilgili kulis faaliyetlerini son hızıyla sürdürüyor. Mehmet Terzi başkanlığındaki Türk federasyonu heyeti, Osaka'da Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği Başkanı Lamine Diack'ı ziyaret etti. Türk heyeti Etiyopyalı başkana lokum ikram ederken, Türkiye'nin adaylığı ve şampiyonanın düzenleneceği tesis ile ilgili bilgi verdi. (Spor Servisi)