Elvan "Dünya Fair-Play" ödülünü aldı

Elvan "Dünya Fair-Play" ödülünü aldı
Elvan "Dünya Fair-Play" ödülünü aldı

Ödülünü Macaristan olimpiyat komitası başkanı Pal Schmith'ın elinden aldı

Milli atlet Elvan Abeylegesse, "Dünya Fair-Play" ödülünü, Macaristan'ın Pecs kentinde düzenlenen törenle aldı.

Almanya'nın başkenti Berlin'de 2009 yılında yapılan Dünya Atletizm Şampiyonası'nda, 10 bin metre yarışındaki rakiplerinden Etiyopyalı Meselech Melkamu'nun koşu ayakkabılarını otelde unuttuğunu fark ederek, kendi ayakkabılarını veren Elvan Abeylegesse, Dünya Fair-Play Komitesi tarafından Dünya Fair-Play ödülüne layık görüldü.

Macaristan'a, Türkiye Atletizm Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Mutlu Atlı ile gelen Abeylegesse, İstanbul ve Almanya'nın Essen kenti ile birlikte bu yıl Avrupa'nın 3 kültür başkentinden biri olan Pecs kentinde gerçekleştirilen törende, ödülünü Macaristan Olimpiyat Komitesi Başkanı Pal Shcimith'in elinden aldı.

Elvan Abeylegesse, ödül töreni öncesi AA muhabirine yaptığı açıklamada, Etiyopyalı Melkamu'ya yardım yaparken herhangi bir beklentisinin bulunmadığını, üstelik 1 milyon dolarlık sponsor gelirini riske attığını dile getirerek, "Bu yarışta, Meselech Melkamu 2. olarak gümüş madalya alırken, ben sakatlığımdan dolayı yarışı tamamlayamadım. Fakat yaptığımdan pişman değilim, bugün de olsa aynı şeyi yapardım" dedi.

Diğer ödüller
Abeylegesse ile birlikte İtalya'nın Ascoli takımının teknik direktörü Guiseppe Pillen de Dünya Fair-Play ödülünün sahibi oldu. Pillen, İtalya 2. Ligi'nde kümede kalma mücadelesi veren takımının Recina ile oynadığı karşılaşmanın 14. dakikasında takımı lehine verilen gol kararını iptal ettirdiği için bu ödüle layık görüldü.

Söz konusu maçta Ascolili oyuncu hakemin çaldığı düdükten sonra topu filelere göndermiş, fakat hakem büyük bir hata yaparak gol kararı vermişti. Pillen, fanatik taraftarlarının tepkilerini ve takımının ligden düşme riskini göze alarak golün geçersiz sayılması gerektiğini, çünkü topun filelere gitmesinden önce hakemin düdük çaldığını ifade etmişti.

Bu arada İstanbul'da 6-12 yaş grubundaki kız çocuklarına yönelik 3 ayrı merkezde ücretsiz futbol okulları açan Sema Kasapoğlu'na da Dünya Fair-Play Komitesi'nden "Proje Ödülü" verildi. "Çim Filizleri" projesiyle kız çocuklarına özgüvenlerini kazandırmayı ve spor yaptırmayı hedefleyen Kasapoğlu adına ödülünü, kızı Mine Kasapoğlu aldı. (aa)