Elvan garanti vermiyor

Bayanlar 5 bin metre seçmelerinde 14.54.95 ile birinci olarak finale kalan Elvan Abeylegesse, sürpriz bir sonuç aldığını söyledi. Cumartesi akşamı saat 20.00'de koşulacak finalde çok güçlü rakiplerle mücadele edeceğini vurgulayan Elvan sözlerini şöyle sürdürdü:

PARİS - Bayanlar 5 bin metre seçmelerinde 14.54.95 ile birinci olarak finale kalan Elvan Abeylegesse, sürpriz bir sonuç aldığını söyledi. Cumartesi akşamı saat 20.00'de koşulacak finalde çok güçlü rakiplerle mücadele edeceğini vurgulayan Elvan sözlerini şöyle sürdürdü: "Bazı rakiplerim arasında çok büyük derece farkları var. Finalde de aynı tempoda koşacağımı sanıyorum. Sonuç bence sürpriz oldu. Madalya sözü veremem çünkü 5 bin metre zor bir koşu."
Milli atlet, seçmelerin son 250 metresinde zorunlu olarak temposunu yükselttiğini, çünkü kendisinden daha iyi atletler olduğunu belirterek, "Eğer sona bıraksaydım birinci gelemezdim. Öne çıkmasaydım işim zorlaşacaktı" diye konuştu. 38 kilo ağırlığında olan Elvan, kilosunun kendisi için dezavantaj olup olmayacağıyla ilgili bir soruya ise, "Rüzgâr, yarıştaki gibi olursa hiçbir sorun olmaz. Eğer sert rüzgâr olursa, etrafımdaki atletleri duvar olarak kullanabilirim. Ancak grubun dışında kalırsam, rüzgâr beni olumsuz etkileyebilir" diye yanıt verdi.
Elvan'ın antrenörü Ertan Hatipoğlu ise, bu birincilikle hedeflerine ulaştıklarına değinerek, "Aslında amacımız Atina Olimpiyatları'na katılmak. Dünya Şampiyonası'ndan fazla beklentimiz yoktu. Elvan'ın bu başarısı benim için de sürpriz oldu" dedi.
Szabo'yu o da geçti
5 bin metre seçmelerinde en iyi derecesini 6 saniye geliştiren Elvan'ın ardından 1995 Dünya şampiyonu İrlandalı atlet Sonia O'Sullivan ikinci, Paris'te 10 bin metrede altın madalya kazanan Etiyopyalı Adere Berhane de üçüncü oldu. Süreyya Ayhan'ın geçen yıl Münih'teki Avrupa Şampiyonası'nda geçtiği Rumen atlet Gabriela Szabo ise ancak altıncı olabildi. Szabo en iyi beş dereceden birini yaptığı için finalist 15 atletin arasına girmeyi başardı. (Spor Servisi)