Elvan Golden League'de yok

Japonya'da düzenlenen 11. Dünya Atletizm Şampiyonası'nda, bayanlar 5 bin metrede ikinci olan ve Türkiye'ye turnuvadaki tek madalyasını kazandıran milli atlet Elvan Abeylegesse...

MUĞLA - Japonya'da düzenlenen 11. Dünya Atletizm Şampiyonası'nda, bayanlar 5 bin metrede ikinci olan ve Türkiye'ye turnuvadaki tek madalyasını kazandıran milli atlet Elvan Abeylegesse, doğum gününü kutlama hazırlıkları yaparken, Etiyopya'dan gelen üzücü haberle sarsıldı. Antrenörü Anatoliy Bychkov'un Marmaris'teki evinde dün, nişanlısının da katılacağı bir partiyle doğum gününü kutlamaya hazırlanan milli atlet, Etiyopya'da yaşayan annesinin rahatsızlığının ağırlaştığı haberini aldı. Annesinin rahatsızlığı nedeniyle günlerdir huzursuz olan Abeylegesse, apar topar Marmaris'ten ayrılarak, ilk uçakla İstanbul üzerinden Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'ya geçti.
Ailesinin evine dün sabaha karşı varan Abeylegesse, boğazından rahatsızlığı bulunan annesiyle ilgilenmeye başlarken, ilaç konusunda da sıkıntı yaşadı. Annesinin ihtiyaç duyduğu ilaçları bulamayan milli atlet, Türkiye'yi arayarak antrenörü Bychkov ve ENKA Kulübü yetkililerinden de yardım istedi. Abeylegesse'nin annesinin durumunun bugün netlik kazanacağı öğrenildi.
Milli atlet, üzücü olay öncesinde, dünkü doğum gününü nişanlısı ve sevdikleriyle birlikte Marmaris'te kutlama planları yapmıştı. Rus antrenörü Bychkov'un evinde düzenlenecek doğum günü partisinin ardından, nişanlısıyla kısa bir tatil yapmayı planlayan milli atletin hayalleri, Etiyopya'dan gelen annesinin rahatsızlık haberiyle yıkıldı.
İyi haber bekleniyor
Etiyopya'dan gelen kötü haber Elvan'ın yarış programını da etkiledi. Osaka'da 10 bin metrede kazandığı dünya ikinciliğinin ardından 16 Eylül Pazar günü Berlin'de yapılacak Golden League yarışlarına katılmak isteyen Abeylegesse'nin bu planı da annesinin rahatsızlığı nedeniyle iptal oldu.
Milli atletin antrenörü Bychkov, annesinin önceki gece ağırlaşan rahatsızlığından uzun zamandır kötü şekilde etkilenen Elvan'ın yemekten kesildiğini belirterek, "Osaka'da kaybettiği kiloları bir türlü alamadı. Annesine olan üzüntüsünden hiçbir şey yemiyordu. Elvan da yemekten kesildi. Bu nedenle Berlin'deki yarışlara katılmaktan da vazgeçtik. Etiyopya'dan iyi haberler bekliyoruz" diye konuştu.